1,5 yılda 1,5 milyon TL ciro yaptı
Reklam
  • Reklam

1,5 yılda 1,5 milyon TL ciro yaptı

Samsun OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde ‘Kampüs kimya’ markasıyla kurulan üretim tesisinde kolonya, dezenfektan, deterjan, yüzey temizleyici gibi 30 çeşit temizlik ürünü üretiliyor. 1,5 yılda yapılan üretimden yaklaşık 1,5 milyon liralık ciro elde edildi

25 Eylül 2021 - 10:00

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından 1,5 yıl önce fakülte binasında yaklaşık 2 bin metrekare alanda üretim tesisi kuruldu. Oluşturulan ‘Kampüs kimya’ markasıyla OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden öğretim üyeleri, öğrenciler ve diğer çalışanlar tarafından kolonya, dezenfektan, deterjan, yüzey temizleyici gibi 30 çeşit temizlik ürünü üretiliyor. İlk aşamada OMÜ’nün kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan tesiste Kovid-19 pandemisiyle birlikte dezenfektan ve kolonya gibi ürünlere talep artınca üretim de hızla arttı. 1,5 yılda yapılan üretimden yaklaşık 1,5 milyon liralık ciro elde edildi.

YOĞUN BİR TALEP VAR

Yapılan çalışma ile ilgili bilgi veren OMÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Erbil Ağar, üretilen temizlik ürünlerine başta kamu kurumları olmak üzere yoğun bir talep olduğunu söyleyerek “Üretime geçtiğimiz dönem tam da pandeminin başına denk geldi. Aslında tesisi kurmakta ilk amacımız başta üniversitemizin ihtiyacını karşılamaktı ancak pandemi ile birlikte bu ürünlere talep artınca biz de üretimi artırdık. Başta Samsun Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilimizdeki kamu kurumları ve özel sektörden birçok talep alıyoruz. Yoğun bir talep olduğunu söyleyebilirim. Bu kadar bir talep olacağını biz de tahmin etmemiştik. Samsun’un dışında Giresun ve Sinop’a da satış gerçekleştirdik. Ayrıca kampüs içinde perakende satış noktamız da bulunuyor. Her vatandaşımız buradan ürettiğimiz ürünleri edinebilir. Yerli üretime büyük önem veriyoruz. Ne kadar çok yerli üretim artarsa dışa bağımlılığımız o kadar azalacak” dedi.

OMÜ’DE DEV KAZANÇ

1,5 yılda yaklaşık 1,5 milyonluk bir ciroya ulaştıklarını belirten Prof.Dr. Ağar, “Kaliteyi ön planda tutarak temizlik ürünlerini üretiyoruz. Sonuçta bunların hepsi bir kimyasal ve içerikleri çok önemli. Elde ettiğimiz geliri bilimsel çalışmalar için yapılan projelere kaynak olarak aktarılıyor. Ülkemize katkı sağlayacak bir kaynak oluşturuyoruz. Biz burada 5 kişilik bir ekiple gönüllülük esasına göre çalışıyoruz” diye konuştu.

Samsunsehirgazetesi.com

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
O işletmelere yaptırım uygulanacak
O işletmelere yaptırım uygulanacak
Kadına şiddete karşı farkındalık çalışması
Kadına şiddete karşı farkındalık çalışması