1 MİLYON LİRA BÜTÇE İLE KURULDU, AÇILIŞINI ÇİĞDEM KARAASLAN...
Reklam

1 MİLYON LİRA BÜTÇE İLE KURULDU, AÇILIŞINI ÇİĞDEM KARAASLAN YAPTI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Teknopark'ta yaklaşık 1 milyon lira bütçe ile kurulan prototip atölyesinin açılışına katıldı

14 Ocak 2020 - 12:27

 

Karaaslan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kurupelit Yerleşkesi'ndeki Samsun Teknopark'ta Teknoloji Bakanlığı’nın destekleri ile kurulan prototip atölyesinin açılışında Bakan Mustafa Varank ile telefonla bağlantı kurarak Bakan Varank'a, Teknopark Prototip Atölyesi'ni Samsun'a kazandırdıkları için teşekkür etti.  Yaklaşık 1 milyon lira bütçe ile kurulduğu belirtilen prototip atölyesini gezen Karaaslan, atölyedeki 3D yazıcılar, lazer markalama, masa üstü ve sanayi tipi CNC tezgahları, tasarım, kodlama ve robotik uygulamalarda kullanılacak akıllı tahta, sanal gerçeklik gözlüğü, bilgisayarlar ile animasyon ve görsel uygulamalar için yeşil perde ve stüdyo malzemeleri ile prototip için kullanılabilecek cihazlar hakkında bilgi aldı.

KARAASLAN’DAN İNCELEME

Açılışın ardından Karaaslan, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis ve Yoğun Bakım ek bina inşaatlarında incelemelerde bulundu. Karaaslan, daha sonra OMÜ Rektörlük binasında Sıfır Atık Projesi bilgilendirme toplantısına katıldı. Sıfır atığın çevresel duyarlılık ve doğa sevgisinden daha öte bir mesele olduğunu ifade eden Karaaslan, bu alanda 15-20 yılda atılacak adımların iki yıl içinde atıldığını anlattı. Karaaslan, şöyle devam etti: "Sayın Hanımefendi Emine Erdoğan sıfır atık konusunu sahiplendi. Dünya genelinde de first ladylerin sahiplendikleri alanlar oluyor. Sağlıkla ilgili oluyor, obezite ile ilgili oluyor. Biz çok şanslıyız ki çevre ile ilgili sıfır atık projesi Sayın Emine Erdoğan tarafından sahiplenildi ve tüm Türkiye'de yaygınlaşması hedeflendi. Hal böyle olunca benim de alanım olduğu için Samsun'da  öncü ve örnek projelerin olmasını çok arzu ediyorum."  

ÖRNEK BİR ALANIMIZ VAR

Türkiye'de sıfır atık konusunda Ankara'nın Kızılcahamam ve Samsun'un Ladik ilçelerinin pilot ilçe olarak seçildiğini anımsatan Karaaslan, "Samsun'da örnek bir alanımız var. Tek handikabımız toplumda bir farkındalık oluşuyor fakat sonraki aşamada neler ile karşılaşılacağı konusunda bir bilgi eksikliği var. Bu konuda da üniversitemizin öncü bir rol üstleneceğini düşünüyorum. Hazır bu ortamda herkes bir şeyler yapmak istiyorken bilimin de ışığında burada çok müthiş işler yapılabilir ve bu öncülük Türkiye'de halen bir üniversite tarafından sahiplenilmedi. O yüzden isterim ki bu öncülük OMÜ tarafından sahiplenilsin" diye konuştu.

AA

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erkam imzayı hak etti 
Erkam imzayı hak etti 
TRANSFER DÖNEMİ BAŞLIYOR
TRANSFER DÖNEMİ BAŞLIYOR