20 bin imza toplandı
Reklam
Reklam
  • Reklam

20 bin imza toplandı

Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu yürütme kurulu üyesi ve sözcüsü ziraat mühendisi Hayati Tosun, bölgeye kurulması planlanan santrale karşı yaklaşık 20 bin imza toplandığını açıkladı. Hayati Tosun, kampanyanın yalnız Çarşamba değil, Türkiye ve hatta dünya genelinden destek gördüğünü duyurdu

14 Ekim 2019 - 11:07

 

Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde Oltan ve Köleoğlu Enerji (OKE) A.Ş. tarafından kurulması planlanan biyokütle enerji santraline bölge halkından tepki yağmaya devam ediyor. Bu bağlamda Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu tarafından, ilçenin Kızılot Mahallesi’nde, Eğercili Mahallesi’ne kurulması planlanan santral için eylem ve imza kampanyası gerçekleştirildi. İmza kampanyasına yöre halkı tam destek verdi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube önceki dönem başkanı, Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu yürütme kurulu üyesi ve sözcüsü ziraat mühendisi Hayati Tosun, “Sosyal medya üzerinden Çarşamba Ovası’nda kurulması planlanan santrale tepkimizi ortaya koymak amacıyla kurduğumuz Çarşamba Biyokütle Santrale Hayır Grubu’na katılım her geçen gün artıyor. Grubun yönetim kurulu olarak bölgede faaliyetlerimiz sürüyor. Bu bağlamda başlattığımız imza kampanyamız, gerek ilçeden, gerek kentimizden, gerek ülke içerisinden ve yurtdışından ciddi destek alıyor. İmza kampanyamız çığ gibi büyüyor. Şu ana kadar yaklaşık 20 bin imza toplandı” diye konuştu.

 

‘HER KESİMDEN DESTEK ALIYORUZ’

Hayati Tosun, şöyle devam etti: “Bu bağlamda Çarşamba ilçemizin Kızılot Mahallesi’nde bir toplantı gerçekleştirdik. Burada yöre halkı kampanyamıza destek verdi. Yaşlısı, genci ve çocuğu her kesimden destek aldık. Bu insanlar örgütlülük bilinci olan insanlar değiller ancak verdikleri reaksiyon bizleri grubumuza adına umutlandırdı. İnsanlar, yaşadıkları alanların kirletilmemesi ve katledilmemesini istiyorlar. Çarşambalılar, yaşadıkları bölgeye santral kurulmasını istemiyorlar. Bunu her toplantımızda görüyoruz.”

 

‘YEŞİL ÇARŞAMBA’NIN KADERİ KARA OLMASIN’

Hayati Tosun, “Bugün halk tarafından seçilen hiç bir siyasi, artık bölge insanından siyaseten oyun desteği alamaz. Biz bunu görüyoruz. Bu bir süreçtir ve devam ediyor. Halk, kendi yaşam alanlarına, çevresine ve doğasına saygı gösterilmeyen uygulamaları istemiyor. Türkiye genelinde öne çıkan, koruma altına alınmış bir ova içerisine santral yapılması kabul edilmiyor, kabul edilemez de… Yöneticilerin tarıma dayalı sanayiyi desteklemeleri lazım. Çarşamba Ovası toprak, hava ve su dediğimiz olay içerisinde değerlendirildiğinde Karadeniz bölgemizin Çukurovası’dır. Bu değerine sahip çıkmayan insanlar, önümüzdeki dönemde siyaseten bunun bedelini ödeyecekler. Biz diyoruz ki, bir tarafı Yeşilırmak olan diğer yanı yeşilin her tonunu barındıran Çarşamba Ovası’nın kaderi kara olmasın. Bu santralden vazgeçilsin” şeklinde konuştu.

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Birol Berkem yalanladı
Birol Berkem yalanladı
Uzun bir aradan sonra yüz yüze görüşme
Uzun bir aradan sonra yüz yüze görüşme