5 zincir market için harekete geçildi
Reklam
  • Reklam

5 zincir market için harekete geçildi

Ticaret Bakanlığı, zincir marketlerdeki ürünlerde fahiş fiyat artışını denetlemek için müfettişlere talimat verdi. Görevlendirilen ticaret müfettişleri, etiketleri inceleyecek

25 Eylül 2021 - 16:03

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan fahiş fiyat tartışmalarına geçtiğimiz günlerde yanıt vermiş, zincir marketleri işaret ederek, "Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine gideceğiz" ifadesini kullanmıştı. Erdoğan'ın açıklamasının ardından bakanlık harekete geçti. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatıyla 5 zincir marketteki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirildi. Yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş yelpazedeki ürünlerde denetleme yapılacak.

ŞİKAYETLERE KAYITSIZ KALINMADI

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son dönemde, temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaş tarafından bakanlığa iletilen başvuru ve şikayetlerin dikkate alındığı anımsatıldı.

DENETİMLER 81 İLDE SÜRÜYOR

81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği'ne aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimlerin sürdürüldüğü belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Bununla birlikte, tüm ülke sathında faaliyet gösteren ve en yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki üründe fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş'un talimatlarıyla Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir. Bakanlık olarak, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlarla mücadelemizi sürdürmekte ve bu konuda yasal çerçevede her türlü tedbiri almakta kararlıyız."

‘GEREKLİ OPERASYONLAR YAPILACAK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'deki temaslarının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunmuş, "Özellikle zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Zincir marketlerin bu uygulamalarıyla mücadelede Ticaret Bakanlığımız gerekli olan her türlü tedbiri alıyor, alacak ve bunlara da gerekli operasyonları yapacaktır." demişti.

AA- ensonhaber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Demir’den yeni OSB müjdesi!
Başkan Demir’den yeni OSB müjdesi!
Emanetimizi geleceğe güvenle taşıyoruz
Emanetimizi geleceğe güvenle taşıyoruz