ADALET İSYANI!
Reklam
  • Reklam

ADALET İSYANI!

Adalet Bakanlığı personeline maaşının yüzde 15’ine oranla verilen promosyon ödemeleri, hakim ve savcılar ile diğer çalışanlar arasında eşitsizliğe neden oluyor. Maaşı yüksek olan hakim ve savcılar yüksek oranda ödeme alırken, diğer çalışanlar ise düşük promosyon ödemesi alıyor. Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsun Şubesi Başkanı Yılmaz Tuluk, “Bu hak değildir” diyerek isyan etti

24 Eylül 2021 - 15:33

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsun Şubesi Başkanı Yılmaz Tuluk, Adalet Bakanlığı’nın Banka Promosyon Sözleşmesi’ne isyan etti. “Adalet Bakanlığı hakim ve savcılardan ibaret değildir” diyen Başkan Yılmaz Tuluk, tüm bakanlık çalışanlarına eşit promosyon ödemesi yapılması gerektiğinin altını çizdi.

 

‘ADALETSİZLİK DOĞMAKTADIR’

Başkan Yılmaz Tuluk, “Adalet Bakanlığı çalışanlarının bugünkü sorunlarının başında gelenlerden biri de ‘Banka Promosyon Sözleşmesi’dir. Söz konusu sözleşmede adaletsizlik vardır. Bankayla yapılan 5 yıllık sözleşme gereği, her yıl ekim ayında Adalet Bakanlığı çalışanlarına maaşlarının yüzde 15’ine oranla ödeme yapılmaktadır. Tam da problem buradadır; bugün baktığımızda Türkiye genelinde 80 bin Adalet Bakanlığı personeli vardır. Bunların yüzde 20’sini hakim ve savcılar diğer yüzde 80’lik kısmını ise diğer çalışanlar oluşturmaktadır. Hakim ve savcıların maaşlarının yüksek olması, aldıkları promosyon ücretini de kat kat artırmaktadır. Maaşı düşük olan diğer çalışanlar ise bu nedenle düşük promosyon almaktadır. Bu da adaletsizliği doğurmaktadır” diye konuştu.

 

‘TÜM ÇALIŞANLAR BİR BÜTÜNDÜR’

Başkan Yılmaz Tuluk, şöyle devam etti: “Adalet Bakanlığı’nda görev yapan zabıt katipleri, mübaşirler, infaz koruma memurları, yazı işleri müdürleri, şoförler, teknisyenler, icra katipleri, hizmetliler, özel güvenlik, daimi işçisi ve tüm memurları bir bütündür. Hakim ve savcılardan ayrı değillerdir. Bizler, bu ücretlerin eşit dağıtılmasını istiyoruz. 15-20 bin lira maaş alan hakim ve savcının, 3-4 bin lira maaş alan diğer memur ile aynı promosyon yüzdesini kabul etmiyoruz. Bu hak değildir. Adalet bakanlığı hakim ve savcılardan ibaret değildir.”

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kadınlar 4 kat daha yatkın
Kadınlar 4 kat daha yatkın
Safra kesesini dikkate alın
Safra kesesini dikkate alın