• Reklam
AK PARTİ’DE TEMAYÜLDEN ÇIKAN EĞİLİM: MUHARREM GÖKSEL KALSIN

AK PARTİ’DE TEMAYÜLDEN ÇIKAN EĞİLİM: MUHARREM GÖKSEL KALSIN

AK Parti Genel Merkezi, mevcut il başkanı görevinin başında olmasına rağmen, Samsun il başkanlığı için temayül yoklaması yaptı. İl Başkanlığı için 11 kişi aday oldu ama yine mevcut İl Başkanı Muharrem Göksel'in adı öne çıktı

12 Ocak 2018 - 09:46

AK Parti Genel Merkezi, mevcut il başkanı görevinin başında olmasına rağmen, Samsun il başkanlığı için temayül yoklaması yaptı. İl Başkanlığı için 11 kişi aday oldu ama yine mevcut İl Başkanı Muharrem Göksel'in adı öne çıktı

AK Parti Genel Merkezi, istifa etmesini istemediği Muharrem Göksel il başkanlığı görevini sürdürmesine rağmen, il başkanlığı için dün temayül yoklaması yaptı. 11 kişinin il başkanlığına resmen aday olduğu temayül yoklamasında, mevcut İl Başkanı Muharrem Göksel'in adının önde çıktığı, teşkilatların Göksel’in görevde kalmasından yana olduklarını belirttikleri öğrenildi.

11 ADAY BAŞVURUDA BULUNDU

AK Parti Samsun İl Başkanlığı'nda dün öğlen saatlerinde başlayan temayül yoklaması için Ankara'dan Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Hacı Turan ve Samsun İl Koordinatörü Cumhur Önal, Samsun'a geldi. Temayül öncesinde il başkanlığı için 11 kişi, dilekçeyle adaylık başvurusunda bulundu. 

İŞTE ADAYLIK BAŞVURUSUNDA BULUNANLAR

Buna göre, AK Parti Samsun İl Başkanlığı'na halen İl Başkan Yardımcısı görevini sürdüren Hakan Karaduman, 2015 Milletvekili adayı Yılmaz Hocaoğlu, eski İlkadım ilçe başkanları İhsan Kurnaz, Adnan Varol, Kurucu Gençlik Kolları Başkanı Recep Kamil Certel, AK Parti eski İl Başkanlarından Osman Çetinkaya, Ersan Aksu, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Salih Çelik, Atakum eski Belediye Başkanı Adem Bektaş, Atakum Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Yeşilyurt ile daha önce adaylık başvurusunda bulunan Mehmet Teyyare adaylık başvurusunda bulundu.  

342 KİŞİ ANKETE KATILDI

Adayların belirlenmesinin ardından temayül yoklamasına geçildi. Temayülde aralarında 17 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, İl Kadın Kolları Başkanı ve yönetimi, ilçe kadın kolları başkanları, İl Gençlik Kolu Başkanı ve yönetimi, ilçe gençlik kolları başkanları, büyükşehir belediye meclis üyelerine anket formu verilerek, "İl başkanı olarak kimi görmek istiyorsunuz?" sorusu yöneltildi. Bu bölümde toplam 342 kişinin anket formunda, il başkanı olarak görmek istedikleri isimlerle ilgili görüşlerini bildirdikleri öğrenildi. 

BELEDİYE BAŞKANLARI BİREBİR GÖRÜŞTÜ

Temayülde aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve diğer ilçe belediye başkanlarının yanı sıra, geçmiş dönem il başkanları ve milletvekillerinin de bulunduğu siyasiler ise, Hacı Turan ve Cumhur Önal tarafından birebir görüştü. Bu isimler il başkanlığında kimi görmek istediklerini sözlü olarak aktardılar. Hacı Turan ve Cumhur Önal temayül sırasında, birebir olarak 56 isimle görüştü.

HACI TURAN TESLİM ALDI

Temayül yoklamasının tamamlanmasının ardından anket formları ve tutanaklar toplanarak Hacı Turan tarafından teslim alındı. Hacı Turan daha sonra Ankara'ya doğru yola çıktı. 

İL BAŞKANI KİMİ GÖRMEK İSTİYORSUNUZ?

AK Parti Samsun İl Koordiatörü Cumhur Önal ise bir süre daha il başkanlığında kaldı. Önal gazetemize yaptığı açıklamada, temayüle katılanlara; “Samsun'da il başkanı olarak kimi görmek istiyorsunuz?" sorusunun yöneltildiğini belirterek, "Temayül yoklaması bizim tüm illerde yaptığımız rutin bir çalışma. Sadece Samsun'a yönelik bir çalışma da değil" diye konuştu.

2 YA DA 3 ADAY BELİRLENECEK

11 kişinin il başkanlığına aday olmasına ilişkin değerlendirmesinde ise,  bu sayıyı 'normal' karşıladıklarını belirten Önal, bundan sonraki süreçte artık temayülün genel merkezde değerlendirileceğini söyledi. Temayülde ortaya çıkan isim il başkanı olacak diye bir kaide olmadığını dile getiren Cumhur Önal, "Saha çalışması ya da anket çalışması yapılmışsa, bunlar da genel merkez de değerlendirilir. Milletvekillerimizin görüşleri alınır. Son olarak da 2-3 tane isim çıkarılır. Bu isimlerle Cumhurbaşkanımız ayrıca görüşür. Kendi gözüyle tartar. Beğenirse onlardan bir tanesi il başkanı olur ya da aynı isimle devam edilir" görüşünü yineledi.

ALGI OPERASYONLARI BİTMEK BİLMEDİ

İl Başkanı olduğu süreçte üç seçimde AK Parti sandıktan birinci parti çıkmasına rağmen, parti içerisinde kendisine muhalif çevrelerin algı operasyonlarına maruz kalan Muharrem Göksel de temayülün sağlıklı bir şekilde yürümesi için görevinin başındaydı. AK Parti kulislerinde, 11 kişi aday olmasına rağmen, başta belediye başkanları olmak üzere, ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin, kadınr ve geçlik kolları üyelerinin de büyük bir çoğunluğunun, mevcut İl Başkanı Muharrem Göksel'i il başkanı olarak görmek istediklerini belirttikleri öğrenildi.

ŞİMDİ GÖZLER CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşkilatlarda 'değişim ve dönüşüm' çağrısı üzerine bazı il başkanları istifa ederken, Büyükşehirlerdeki istifalar ve ilçe kongreleri sonrasında, Samsun'un da içinde bulunduğu büyükşehirlerde ilçe kongreleri süreci durdurulmuştu. AK Parti'de il başkanlığına kimin oturacağının kesinleşmesinin ardından, durdurulan ilçe kongre takvimi yeniden başlayacak ardından da il kongresi yapılacak.
Gülsüm ATİK

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
17 ilçede çalışmalar aralıksız sürüyor
17 ilçede çalışmalar aralıksız sürüyor
Lüks otomobil alev alev yandı
Lüks otomobil alev alev yandı