ALTINDAN KAÇIN!
Reklam
  • Reklam

ALTINDAN KAÇIN!

Gram altın dün 531 TL’nin üstüne çıkarak hazirandan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Yükselişi FED’in uluslararası piyasaya yön veren yatırımcılara alan açma oyunu olarak değerlendiren Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altının geri manevra yapacağını söyledi. “Altına yatırım yapılmamalı” diyen Başkan Özman, faiz veya doları yatırım alanı olarak tavsiye etti

15 Ekim 2021 - 10:05

 

Altın fiyatları, TL'deki değer kaybına ve uluslararası piyasalarda fiyatların yükselmesine paralel olarak artmaya devam ediyor. Ons altının fiyatı bin 800 dolara çıkarak son bir ayın zirvesini görürken, Ons’taki hareketlenmenin yanında dolar/TL kurunun 9,18 ile rekor kırmasıyla gram altın dün 531 TL’nin üstüne çıkarak Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Yaşanan gelişmeleri Gazete Gerçek’e değerlendiren Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, özellikle altında yaşanan yükselişin nedeninin Amerika Merkez Bankası FED’in spekülatif açıklamaları olduğunu söyledi. Yükselişi uluslararası piyasayı yöneten yatırımcılara yön belirleme hareketi olarak değerlendiren Başkan Özman, altına yatırım yapmak isteyen küçük ölçekli yatırımcıların yani vatandaşların bu fikirden uzak durmaları gerektiğini söyledi.

‘ALTIN GERİ MANEVRA YAPACAK’

Başkan Salih Özman, “Aslında beklentilerimiz yılsonuna kadar altın Ons rakamının çok yükselmemesi yönündeydi. Ons, FED’in varlık alımlarını azaltması ve faiz alımlarına gitmesi öncesinde bin 713 dolara kadar gerilemişti ancak şimdi bin 800 doları buldu. Yani son günlerde FED’den gelen üst üste açıklamalar, altında iştahı artırdı. Bu iştah artışı, altının güvenilir yatırım aracı beklentilerinin güçlenmesi ile devam etti. Bence, FED’in lastikli yani esnek konuşmaları, spekülatif olarak piyasalarda doldur-boşalt denilen hareketin önünü açtı. Şu an bu hareketle, uluslararası alanda piyasayı elinde tutan oyuncular durumu fırsata çeviriyor. Emin olun ki Ons bazında altın geri manevra yapacaktır. FED’in önünde manevra alanı kalmadı, yılbaşından sonra bunu göreceğiz” diye konuştu. 

‘ALTINA YATIRIM YAPILMAMALI’

Vatandaşlara seslenen Başkan Salih Özman, “Küçük yatırımların ve bir takım Türk Lirası olan vatandaşlarımızın, şu anda uzun vadeli düşünerek altına yatırım yapmayı düşünmeleri pek sağlıklı olmayacaktır. Uluslararası piyasadaki bu oyun, çok çok profesyonel. Elinize altın alırsanız uzun vadede kazanamazsınız. Yılsonuna bin 700 Ons’un altına düşüş bekleniyor. Döviz kurlarından yükselişten dolayı, bir miktar kar edilecek ama stabil giderken bu durumda para kazanılması mümkün değil. İşin doğrusu altına yatırım yapılmamalı” şeklinde konuştu.

FAİZ VEYA DOLAR TAVSİYESİ 

“Şu anda çok uygun yüksek oranda bir faiz var” diyen Başkan Salih Özman, şöyle devam etti: “Merkez Bankası ve hükümetin faizleri düşürmek için çaba sarf ettiğini hepimiz biliyor ve görüyoruz. Bu ilerleyen süreçte, her halükarda faizler ülkemizde düşürülecektir. Faiz almakta bir sakınca görmeyenler, mevduat faizini Türk Lirası cinsinden düşünebilirler ve bu son derece uygundur. ‘Faiz almıyorum’ diyenlerin ise altın yerine dolara yatırım yapmaları daha mantıklı.”

‘KAZANAN SPEKÜLATÖRLER OLACAK’

Altındaki yükselişin nedenini yeniden ‘kısa vadeli spekülatif hareketler’ diyerek nitelendiren Başkan Salih Özman, “Altında kazanan büyük spekülatörler olacaktır. Vatandaşımız, kaybetmeyi göze alıyorsa, böyle bir yatırım yapabilirler. Bunlar profesyonel yatırımların an an takip etmesi gereken şeyler, o kadar hızlı gelişen durumlar var. Sade vatandaş buradan uzak durup dövize daha yakın durabilir” ifadelerini kullandı. Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun'da aranan 61 kişi yakalandı
Samsun'da aranan 61 kişi yakalandı
1930 Bafraspor evinde kayıp
1930 Bafraspor evinde kayıp