ANNE VE BABALAR DİKKAT! ’LİLİKA’ SAMSUN SOKAKLARINDA
Reklam
 • Reklam

ANNE VE BABALAR DİKKAT! 'LİLİKA' SAMSUN SOKAKLARINDA

Samsun'da son dönemlerde uyuşturucu baronları, Lyrica (Lilika) adındaki hapla gençleri zehirlemeye başladı. Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, uyuşturucu operasyonlarında çok sayıda Lyrica ele geçirdiklerini söyledi. Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, "Sağlık Bakanlığı’nın bu hapı derhal yeşil reçete kapsamına alması gerek" dedi

19 Temmuz 2018 - 09:55

Samsun'da uyuşturucu tacirleri şimdi de aslında güçlü bir ağrı kesici olmasına rağmen çok ciddi uyuşturucu etkisi bulunan Lyrica (Lilika) isimli hapla gençleri zehirleme başladılar. Son dönemlerde Lilika haplarının piyasada yoğun olarak torbacılar tarafından gençlere uyuşturucu amaçlı satıldığı ortaya çıktı.

HIZLA YAYGINLAŞIYOR

Samsun'da gençlerin bazı ilaçları ‘kafa yapması’ için kullandığına ilişkin şikayetler arttı. Bu kapsamda reçete ile satılmasına rağmen, Lilika olarak bilinen ve güçlü bir ağrı kesici olan Lyrica hapının uyuşturucu amaçlı gençler arasında yaygınlaşmaya başladığı belirlendi. Narkotik operasyonlarında da ele geçirilen bu ilacı kullanımı ucuz ve yasal olması nedeniyle hızla yaygınlaşıyor.

YAVUZ: SIKLIKLA YAKALIYORUZ

Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, 6 yıldır özellikle son dönemlerde uyuşturucu operasyonları sırasında Lyrica (Lilika) adındaki hapın yakalandığını belirtti. İlacın güçlü bir ağrı kesici olmasına rağmen uyuşturucu etkisi bulunduğunu da belirten Yavuz, "Bu hapın operasyonlarımız sırasında sıklıkla yakalıyoruz. Tıpkı ekstasy ve diğer uyuşturucu haplar gibi satılıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde binlerce Lilika ele geçirildi. Olayla ilgili gözaltılar yapıldı ve torbacılar adliyeye sevk edildi" dedi.

ERKAN: YEŞİL REÇETE KAPSAMINA ALINMALI

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan da, ilacın yeşil ya da kırmızı reçete kapsamında satılması gerekirken, normal reçeteyle eczanelerde satıldığını belirtti. Uyuşturucu etkisi bulunan ilacın bağımlılık yaptığının da bilindiğini belirten Erkan, "Sağlık Bakanlığı'nın bu ilacın yeşil reçete kapsamına alınması yönünde çalışma yapması gerekiyor. Şu anda basit bir grip ilacını dahi reçetesiz alamazsınız. Lyrica'nın ise bağımlılık yapıcı etkisi var ve kolay ulaşılır bir yapısı var. Türk Tabipleri Birliği ve Türk Eczacılar Birliği Sağlık Bakanlığı'na gerekli uyarıyı yaptılar. Suistimal edilen bir ilaç olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle hızlı bir şekilde derhal bakanlık tarafından yeşil reçete kapsamına alınması lazım" dedi.

KULLANANLAR TAKİP EDİLMELİ

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan da ilacın nasıl piyasaya girdiği konusunda çok ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Öncelikle bu ilacı reçeteyle alan kişilerin denetime alınması gerektiğini söyleyen Karacan, "Bu kişilerin hasta oldukları için mi bağımlı oldukları için mi kullandıkları belirlenmeli. Uyuşturucu olarak da kullanılması mümkün bir ilaç. Örneğin 50 kapsüllük ilacın 20 tanesini bir anda içebilir" dedi.

KAÇAK YOLLARLA DA SOKULABİLİR

İlacın kaçak olarak yurda sokulmuş olabileceğini ve üretiminin de merdiven altı olarak yapılmasının mümkün olabileceğini de söyleyen Karacan, "Samsun Eczacılar Odası olarak bu konuda yapılacak her türlü çalışmaya katkı vermeye hazırız" diye konuştu.

LYRİCA İLACI VE ETKİLERİ

Lyrica; epilepsi nöbeti ya da ağrıya sebep olan beyindeki sinir uyartılarını yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları durduran ve önleyen bir ilaç olarak kullanılıyor. Yaygın kas ağrılarında da ağrı kesici olarak kullanılan Lyrica'nın yüksek derecede uyuşturucu etkisi bulunduğu Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan incelemede de belirlenmişti.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Yağnur öztürk
  1 ay önce
  Tutukladıklarında cezalar agır olmalı şeker gibi kullanıyor herkez yazık gençliğe çok üzülüyorum
 • ahmet
  10 ay önce
  nasıl bıraka bilinir tedavisi nedir
 • isimsiz
  11 ay önce
  niçin gençlerimiz zehirleniyor yasak***sın o zaman
 • VATANDAŞ
  1 yıl önce
  ALKOLE VERİLEN ZAMLARIN YANSIMASI MALESEF BUNLAR. SİZ ALKOLE SİGARAYA ZAM VERDİKÇE MİLLET KAÇAK İŞLERE YÖNLENİYOR. YAZIK GENÇLİĞE
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Samsun’u olimpiyat şehri yapmak istiyoruz’
‘Samsun’u olimpiyat şehri yapmak istiyoruz’
Hızını alamadı refüje çıktı
Hızını alamadı refüje çıktı