ASLA KABUL ETMİYORUZ
Reklam

ASLA KABUL ETMİYORUZ

Samsun Barosu Yönetim Kurulu, hilafet çağrısı yapan dergi ve 'Atatürk'e lanet' niteliğindeki açıklamalarıyla gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanlığı'na yönelik eleştirilerde bulundu

31 Temmuz 2020 - 13:44

Ayasofya hutbesi sırasında sarf ettiği sözlerle eleştirilen odağı haline gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş ve hilafet çağrısı yapan Gerçek Hayat isimli dergiyi topa tuttu. Samsun Barosu, söz konusu dergi yöneticileri ile ilgili soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi. Diğer yandan Diyanet'e seslenen Samsun Barosu, "Atatürk'ü bir lanet cümlesinde düşündürecek şekilde açıklama yapılmasını asla kabul etmiyoruz" dedi.

'TOPLUMSAL BARIŞA KARŞI İŞLENMİŞ SUÇTUR'
Samsun Barosu Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Bir derginin kapağında kullanılan 'Şimdi değilse ne zaman, sen değilsen kim? Hilafet için toplanın' ifadeleri Anayasal Düzene ve bu düzenin işleyişine karşı işlenmiş bir suçtur. Suç teşkil eden bu ifadeler aynı zamanda toplumsal barışa yönelmiş büyük bir tehdittir. Toplumun bir kesimi, anayasal düzeni değiştirmeye, milyonlarca yurttaşın güvenle altında birleştiği ilkeleri yerle bir etmeye çağrılmaktadır. Yüzlerde yıldır bu kadim topraklarda yaşayan, olağanüstü bir kurtuluş mücadelesi vererek cumhuriyetine kavuşan milletimize, bu karanlık çağrının karşılık bulmayacağını bilmekle birlikte, toplumsal barış ve huzura kasteden ilgili kişiler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak adalet karşısına çıkartılmasını istiyoruz" denildi.

DİYANET İŞLERİ'NE 'ATATÜRK' ELEŞTİRİSİ
Açıklama şöyle devam etti: "Diğer yandan Diyanet İşleri Başkanı'nın 'Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedilmiş şartını çiğneyen lanete uğrar' sözlerini üzüntü ile takip ettik. Akabinde bu gözler ile ilgili bir açıklama yapılmış olsa da, bu topraklarda bağımsız ve özgürce yaşamımızın müsebbibi olan cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk'ü bir lanet cümlesinde düşündürecek şekilde açıklama yapılmasını asla kabul etmiyoruz. Anayasa 136'ıncı maddesinde de belirtildiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığı laiklik ilkesi doğrultusunda milletçe dayanışmaya ve bütünleşmeyi amaç edinerek görevini yerine getirmelidir. Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkmak her yurttaşın ve vatandaşın sesi olan baroların görevidir. Biz avukatlar eşi benzeri olmayan bu cennet vatanda, barış ve kardeşlik içinde, Anayasa ve kanunlarla güvence altına alınan hak ve özgürlüklere sahip çıkarak yaşanması için her zaman vardık ve hep var olacağız."

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Gelecek biziz’
‘Gelecek biziz’
Tecrübe abidesi
Tecrübe abidesi