ATAKUMLULAR İÇİN PSİKOLOJİK DAYANIŞMA PLATFORMU KURULDU
Reklam
  • Reklam

ATAKUMLULAR İÇİN PSİKOLOJİK DAYANIŞMA PLATFORMU KURULDU

Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi, dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını sürecinde kaygı ve endişe kontrolü sağlayamayan, psikolojik sorunlar yaşayan yurttaşlara ücretsiz destek sağlayacak

04 Nisan 2020 - 08:35

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 206 ülkeyi etkisi altına alan ve yaklaşık 50 bin insanın yaşamını yitirmesine sebep olan korona virüs salgını, kendilerini korumak için günlerdir evlerinde izole olan yurttaşları da olumsuz etkiliyor. Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin, salgın sürecine yönelik yaptığı toplumsal dayanışma çağrısı üzerine harekete geçen Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, örnek bir uygulamaya imza attı. Salgın ile mücadele için ‘evde kal’ çağrısına uyan ve evlerinde sosyal izolasyon uygulayan Atakumluların kaygı seviyelerini azaltmak, sosyal medya ve mobil iletişim platformlarındaki bilgi kirliliğinin yarattığı endişeyi gidermek ve psikolojik durumlarını güçlü tutmalarını sağlamak amacıyla harekete geçen Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi, Psikolojik Dayanışma Platformu oluşturdu.

ÜCRETSİZ PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ

Kadın Meclisi Başkanı Neşe Kangüleç’in duyurduğu uygulama kapsamında Meclis üyesi Psikolog Gizem Özbek ve Psikolojik Danışman Dilara Koç, korona virüs salgını nedeniyle kaygı ve endişe seviyeleri yükselen Atakumlulara telefonla psikolojik destek sağlayacak. Evlerindeki izolasyon sürecinde psikolojik sorunlar yaşayan ve bunları aşamayan yurttaşlar, 0545 684 29 29 numaralı telefondan Psikolog Gizem Özbek’e, 0534 976 23 75 numaralı telefondan da Psikolojik Danışman Dilara Koç’a ulaşabilecek. Uzman isimler, Atakumlu hemşehrilerine ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti verecek. Ayrıca Özbek ve Koç, salgın sürecinde kaygının nasıl önlenebileceğine yönelik bilgilendirmelerde bulunacak. Bu bilgiler, Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi’ne ait Twitter, Instagram ve Facebook sayfalarında tüm Atakumlular ile paylaşılacak.

‘TOPLUMSAL DAYANIŞMAYA KATKI SAĞLAYACAĞIZ’

Uygulama hakkında bilgi veren Psikolojik Danışman Dilara Koç, salgın sürecinde evlerinde kalan, iş yerlerine gitmek zorunda olan ve olağanüstü bir mücadele içerisinde hizmet veren sağlık emekçilerine karşı sorumluluk hissettiklerini belirterek Psikolojik Dayanışma Platformu’nu kurduklarını söyledi. Koç, “Korona virüs nedeniyle yapılan ‘evde kal’ çağrısına uyup sosyal izolasyon uygulayan, iş yerlerinde çalışmalarını sürdüren yurttaşlarımız ile toplum sağlığı için insanüstü çaba gösteren sağlık emekçilerimizin kaygı seviyelerini azaltmak ve psikolojik dayanıklılıklarını artırmayı amaçlıyoruz. Psikolojik desteğe ihtiyaç duyan tüm Atakumlular bize ulaşabilir. Atakumluların her zaman yanındayız” ifadelerini kullandı.

‘GERÇEK DIŞI BİLGİLERLE MANİPLE OLMAYIN’

Yurttaşların korona virüse karşı duyduğu kaygı ve endişenin normal olduğunu belirten Psikolog Gizem Özbek, düzensiz uyku ve günlük rutinlerini gerçekleştirememeye başlayan bireylerin desteğe ihtiyaç duyabileceğini kaydetti. Psikolog Özbek şu bilgileri aktardı: “Normal seviyedeki kaygı ve endişe aslında kişinin hayatta kalması için gerekli. Burada dikkat etmemiz gereken temel faktör, kaygı ve endişe kişinin hayatını ciddi anlamda etkisi altına alıyor mu? Bunu fark edebilmek için kendimize şu soruları sormamız gerekiyor. Uyku düzenim değişti mi? Günlük aktivitelerim bozuluyor mu? Yaşadığımız endişenin kontrolsüz olup olmadığını belirlemek için bu soruların yanıtını aramalıyız. Eğer bu durumdaysak, salgın süreci bizi ciddi anlamda etkiliyor demektir. Bu tespiti yaptıktan sonra kendi kendimize alacağımız önlemlere odaklanabiliriz. Öncelikle salgın sürecine yönelik haberleri daha az sıklıkta, kısa süreli takip etmek ilk atacağımız adım olmalı. Örneğin WhatsApp gruplarında arkadaşlarımızla sadece bu konuyu konuşmamalıyız. Sürekli salgın hakkında fikir alışverişinde bulunmamalıyız. Sosyal medyada yayılan gerçek dışı bilgilerle maniple olmak yerine güvenilir bilgi kaynaklarına yönelmeliyiz.”

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sıra Erhan Kartal’da
Sıra Erhan Kartal’da
İyi haber
İyi haber