Bafra’da balık tezgahları coştu

Bafra’da balık tezgahları coştu

Samsun’un Bafra ilçesinde balıkçılar, Karadeniz’in incisi yerli hamsileri kasa kasa avlayıp geri dönmeye devam ederken, tezgahlar ise balık çeşitleriyle coştu

09 Ekim 2019 - 13:40

Av yasağının sona ermesinden sonra 6 ayın hasretini ‘Vira Bismillah’ diyerek atan balıkçılar, Karadeniz’in açıklarına açılarak başta yerli hamsi olmak üzere küçük boy yerli palamut, zargana, tırsı, çinekop, mezgit, istavrit, barbun, uskumru, deniz somonu, deniz kefali ve diğer balık çeşitleriyle kıyıya dönmeye devam ediyor. Bafra’nın Bedesten aralığında balıkçılık uğraşan Kazım Yıldırım ve Ramazan Kıyak, “Karadeniz açılan balıkçı kardeşlerimiz Karadeniz’in incisi vatandaşımız ve bizim gözdemiz olan yerli hamsiyi bol miktarda avlayarak kıyıya dönüyorlar. Öyle görünüyor ki Karadeniz, güzelliğini ve cömertliğini gösteriyor. Vatandaşlar ve balıkçılar olarak iki yıldır tezgahlarımızda hamsi sıkıntısını hissediyorduk. Bu sene fazla palamut yok ama şükür olsun ki hamsi bolluğu yaşıyoruz. Karadeniz’in kıyılarına avlanmak için açılan balıkçı kardeşlerimizin ağlarına bu sene olmaz dediğimiz küçük boy yerli palamut ve çinekopta takıldı. Hava şartlarının ve deniz suyunun iyice soğuması sonra başta yerli hamsi ve diğer balık çeşitlerinin artmasını umut ediyoruz” dediler.

 

İŞTE FİYATLAR

Bafra’da balık tezgâhlarında fiyatlar ise şu şekilde: hamsi 10 TL, çinekop 25 TL, küçük boy palamut 13 TL, mezgit 10 TL, istavrit 10 TL, uskumru 15 TL, barbun 20 TL, deniz somonu 30 TL, deniz kefali 15 TL ve çiftlik levrek ile çipura 30 TL’den satılıyor.

 

Ebubekir YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yüksel Yıldırım'dan Serkan Aykut'a:HADDİNİ BİL
Yüksel Yıldırım'dan Serkan Aykut'a:HADDİNİ BİL
Samsunspor'a  'Genk' dokunuşu
Samsunspor'a 'Genk' dokunuşu