Bafra’da kötü koku problemi
Reklam
  • Reklam

Bafra’da kötü koku problemi

Bafra ilçe merkezinde yaşanan kötü koku sorunu için İYİ Parti’den tespit ve çözüm önerileri geldi. İYİ Parti Bafra İlçe Başkanı Aydoğan Yılmaz, yetkililere acil çözüm çağrısı yaptı

29 Mayıs 2020 - 11:51

Samsun’un Bafra ilçe merkezinde yaşayanlar menfezlerden etrafa yayılan kötü kokuyla boğuşuyor. İYİ Parti Bafra İlçe Başkanı Aydoğan Yılmaz, Bafra ilçe merkezinde menfezlerden etrafa yayılan kötü koku ile ilgili açıklamada bulundu. Başkan Yılmaz, kötü koku sorununun bir an önce çözülmesi yönünde yetkililere seslendi.

‘TADİLAT VE YENİLEMEYE İHTİYAÇ VAR’

Yılmaz, “Bafra’da son yıllarda yaz aylarında menfezlerden havaya lağım kokusu yayılmaktadır. Halkımız bu sıcak günlerde dışarıda gezemez, evlerinin pencerelerini dahi açamaz hale gelmişlerdir. Bafra’mız büyük bir çevre sağlıyla karşı karşıyadır. Nitekim bu sorunun çözümü konusunda tespitler yapılıp ne gibi çalışmalar yapılmaktadır. Bütün şehir yasası çıkmadan önce ilçe belediyemiz o günün ekonomik ve teknik şartlarına göre bu sorunları çözmek için yatırım yapmış, hizmet etmeye çalışmış ama o çalışmalar bugünün şartlarına göre yeterli gelmemektedir. Bugünkü yaşadığımız lağım kokusu için tespitlerimiz doğrultusunda lağım ve yağmur sularının birlikte taşındığı kanalizasyon sistemlerinin de tadilata ve yenilemeye ihtiyaç vardır” diye konuştu.

TESPİT VE ÇÖZÜM ÖNERİSİ SUNDU

Tespit ve çözüm önerilerinden söz eden Başkan Yılmaz, şöyle devam etti: “Tespitlerimizin bir tanesi de lağım ve yağmur sularının birlikte taşındığı kanalizasyon sistemlerinde yani (Bafra’daki kanalizasyon gibi ) ana boruya bağlantı yerlerindeki giriş yada çıkış içerik tutma havuzları vardır. Kanalizasyonda var mı bilmiyoruz. Çoğu zaman bu bağlantı yerlerinden havaya lağım gazı sızar. Bu sorunun çözümü içinde havuza giriş bağlantılarına koku kapanları konulması gerekir. Diğer bir tespitimiz arazi eğimine göre akan lağım sistemleri yerçekimi kurallarına göre çalışır. Kentimizde lağım yükü belirli saat aralıklarına, boru içinde kalma süresine, akım hızına göre değişir. Kanalizasyon eğimleri de cadde ve sokak eğimlerine göre olmalıdır. Bu nedenle lağımın kanalizasyonda çökme olasılığı artmaktadır. Akışkanlık olmadığı zaman bu sorunlar ortaya çıkar.

Bu da kokuya neden olmaktadır. Bu durumlarda özel pompa sistemleri akışkanlığı arttırabilir. Bildiğimiz kadarıyla bu pompa sistemleri de bizim alt yapımızda yok. Yağmur suyunun ya da lağım suyunun az olduğu dönemlerde basınçlı suyla yıkamak kokunun azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Bizler İYİ Parti teşkilatı olarak Bafra ile ilgili yaşanan sorunları tespit edip çözüm öneri getirmek muhalefet partisi olarak görevimiz olduğunu düşünüyoruz.”

Ebubekir YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
En güvenli sigorta: Altın
En güvenli sigorta: Altın
Sünneti 'oldu bitti' ye getirmeyin
Sünneti 'oldu bitti' ye getirmeyin