Bafra’da tarihi mirasa saygısızlık
Reklam
  • Reklam

Bafra’da tarihi mirasa saygısızlık

Samsun’da sayıları çok az olan koruma altındaki binalardan bir tanesi daha duyarsızlığın kurbanı oldu. Bafra ilçesinde Erken Cumhuriyet Dönemi de dahil olmak üzere uzun yıllar boyunca pek çok stratejik kuruma ev sahipliği yapan tarihi binanın üzerine çatı katı yapıldı

06 Ağustos 2020 - 11:24

Samsun Bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek koruma altına alınan Bafra ilçesi Hacınabi Mahallesi Tekel Caddesi üzerinde yer alan şimdilerde Maliye Vergi Dairesi olarak kullanılan tarihi bina, duyarsızlık kurbanı oldu. İlçede bir dönem gayrimüslim bir vatandaşın iş hanı olarak kullanıldığı bilinen, bazı dönemler şehir kulübü ile tarım ve kredi kooperatifi olarak hizmet veren, Erken Cumhuriyet Dönemi’nde Posta İdaresi binası, sonrasında bir dönem Adliye Arşivi yapılan ve günümüzde Maliye Vergi Dairesi olarak kullanılan tarihi binanın üzerine çatı katı yapıldı. 

ANITLAR KURULU’NA YAZI YAZILDI

Yaklaşık 100 yıldır ayakta kalmayı başaran binanın üzerine yapılan çatı katı, tepki toplamaya başladı. Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili Bafra Belediyesi yetkililerince girişim başlatıldı. Yetkililer tarihi binadaki çirkin yapıyı incelerken, yapılan hatanın düzeltilmesi için girişim başlattı. Belediye, Anıtlar Kurulu’na yazdığı yazı ile tarihi hatanın düzeltilmesini istedi.

SAMSUN TARİH DERNEĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Tarih Derneği Başkanı Emin Günaydın, kültürel mirasın korunmasında somut olarak elimizde bulunan kısıtlı sayıdaki tarihi yapıların gelecek nesillere ulaştırılması için sadece resmi makamların değil, toplum olarak tüm bireylerin sorumluluk sahibi olduğunu belirtti. Koruma ile ilgili gereken önemin toplumun her kesimi tarafından verilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Günaydın, bu bağlamda yetkililerin yapılan bu hatanın ivedilikle düzeltilmesi için harekete geçmesi gerektiğini ve Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun en kısa sürede konu ile ilgilenmesi gerektiğini vurgulayarak, bu işin takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Tolga BİRGÜCÜ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
3-0 ŞAHLANIŞ
3-0 ŞAHLANIŞ
Samanlık ve iki mağaza kül oldu
Samanlık ve iki mağaza kül oldu