Bafra Ovası’nda çiftçi tempolu

Bafra Ovası’nda çiftçi tempolu

Bafra Ovası’nda bu sene 75 bin dekar alana yapılan yaz ürünlerinin hasadına devam edilirken, 80 bin dekar alanda yapılacak kışlık ürünlerinin ekimine de start verildi

01 Ağustos 2019 - 10:58

Samsun’un Bafra ilçesinde bu sezon 75 bin dekar alana ekilen yaz ürünlerinin hasadı sürüyor. Tarlada sıcağa rağmen çalışmaya devam eden Bafralı çiftçiler, 80 bin dekar alanda yapılacak kış ürünlerin de çalışmalarına başlıyor.

‘ÜRETİCİ OLARAK TEMPOLUYUZ’

İlçe merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer alan Türbe Mahallesi’nde üreticilik yapan 60 yaşındaki Ayhan Çelik, “10 yaşından itibaren babamızın, atalarımızın ve büyüklerimizin yanında başlamış olduğumuz işi sıkı şekilde sarılarak bu yaşımıza kadar sürdürdük. Üretici olmak zor bir iş ve zanaat işidir ama ben ve ailemle bu zor işi ve zanaati severek yapıyoruz çünkü geçim kaynağımız bu verimli topraklarımız. Üreticiler olarak tempoluyuz. Çalışmalarımız yaz ve kış hiç bitmeden yoğun şekilde devam ediyor. Bu yaz  sezon başında 50 dönüm üzerine ekmiş olduğumuz başta  buğday, karpuz, kavun, domates, bamya, fasulye, acı ve tatlı biber, dolmalık biber, patlıcan ve mısırın hasadına devam edilirken, kırmızı salçalık kırmızı biberin hasadına ise 15 Ağustos’tan sonra başlayacak” diye konuştu.

EYLÜL SONUNDA BAŞLANACAK

Yaz ürünlerinin hasadını sürdürürken, kışlık ürünlerin de ekimlerini yaptıklarını söyleyen Ayhan Çelik, şöyle devam etti: “Yaz ürünlerinin hasadı devam ediyor. Hasadı biten ürünlerimizin yerine ise kışlık ürünlerin ekimi çiftçiler tarafından ekilmeye başlandı. Ekimine başlanan kışlık ürünler içinde kırmızı-beyaz lahana, kırmızı-beyaz turp, pırasa, karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, kereviz ve ıspanak var. Bunların da hasadına eylül ayı sonlarında başlanacak.”

Kaynak: Ebubekir YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATATÜRK KONSERİ
ATATÜRK KONSERİ
Seyyah tekrar sahnede
Seyyah tekrar sahnede