Basın İlan Kurumu neden hala açıklamadı

Basın İlan Kurumu neden hala açıklamadı

Samsun Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Basın İlan Kurumu’nun resmi ilanlar için hala fiyat açıklamamasına tepki gösterdi

03 Şubat 2022 - 10:10

TBMM Genel Kurulunda söz alan Samsun Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Basın İlan Kurumu’nun ulusal ve yerel gazetelere her yıl yayımlanan resmî ilanlar için bir fiyat açıklaması gerektiğini, bu fiyatın hala açıklanmadığını söyledi. Usta, “Yıllardan beri her yıl aralık ayında açıklanan bu fiyatlar şubat ayına gelmemize rağmen niye açıklanmadı?” diye sordu.

 

GAZETELER MAĞDUR OLUYOR

Usta, “Bu ilanlar özellikle yerel gazeteler açısından son derece önemli onların hayatını sürdürebilmesi açısından fakat buna rağmen hala bu belirleme yapılmamış. ‘Niye yapılmadı?’ diye araştırdığımızda, genel kurul toplanamamış. Ee, genel kurul niye toplanamamış? Hükûmetin temsilci olarak 12 isim bildirmesi gerekiyor. Hükûmet, karar veremedi herhâlde ki bu rejimde, bu hızlı adım atılan rejimde bu 12 ismi bildirmediği için Genel Kurul toplanamıyor, Genel Kurul toplanamadığı için yeni fiyatlar belirlenemiyor ve başta yerel gazeteler olmak üzere bütün yerel ve ulusal gazeteler bu anlamda mağdur oluyor” dedi.

 

DÜZENLEME YAPILMASI BEKLENİYOR

Usta, “Bunun hemen düzeltilmesi gerekir, buradaki beklenti de sütun santim fiyatının 50 binin altında olan gazeteler için 35 lira olması, 50 binin üzerinde olan gazetelerde de buna paralel bir düzenleme yapılması şeklinde bir şey bekleniyor. Burada da yine tarife belirlendiği andan itibaren de ekseriyetle yapılan şey "Takip eden aydan itibaren" deniliyor. Burada artık bunun yapılmaması, hemen takip eden günden itibaren bu fiyatların bir an evvel açıklanması ve bu fiyatların da bu şekilde geçerli olmasının önem taşıdığını ifade etmek istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ambulansa yılan girdi
Ambulansa yılan girdi
Yakakent’te şok uygulama
Yakakent’te şok uygulama