BATI, İSLAM EZBERİNİ YÜZYILLARDIR BOZMUYOR
Reklam
  • Reklam

BATI, İSLAM EZBERİNİ YÜZYILLARDIR BOZMUYOR

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Batı'da oluşturulan İslam ve Müslüman algısının, bir yandan İslam coğrafyasındaki işgalleri meşrulaştırma fonksiyonu gördüğünü, diğer yandan da Müslümanları ötekileştirme amacına hizmet ettiğini belirtti

30 Ekim 2020 - 11:04

Prof. Dr. Mahmut Aydın, 2005 yılında Danimarka’da Jyllands-Posten isimli bir gazetenin 2006’da da Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun, Hazreti Muhammed ile ilgili bazı çirkin karikatürler yayımlamasıyla Batı dünyasında yayılmaya başlayan İslam ve Müslüman düşmanlığının tarihi, siyasi, felsefi ve teolojik süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Aydın, Müslüman-Hristiyan ilişkilerinin tarihine bakıldığında hakaret içerikli karikatürler üzerinden oluşturulmaya çalışılan Hazreti Muhammed algısının yeni bir durum olmadığını kaydetti.

SON DERECE ÇİRKİN

Hristiyanların Hz. Muhammed’i son derece çirkin ifadelerle tasvir ettiklerini vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:  "Bunun en önemli nedenini 1960 yılında 'İslam ve Batı' adlı bir eser kaleme alan Norman Daniel şöyle ifade etmektedir: 'Biz Hristiyanlar Müslümanlarla ilk karşılaşmamızdan itibaren Hz. Muhammed’in bir peygamber olmadığını ispatlamak için elimizden geleni yaptık. Eğer Muhammed’in gerçek bir peygamber olmadığını ispatlayabilseydik İslam’ın hızla çökeceğini düşünüyorduk. Ama bunu başaramadık.' Sözde ifade özgürlüğü iddiasıyla yayımlanan karikatürlerin ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilerek oluşturulmaya çalışılan Müslüman imajının ve bunun bir sonucu olarak Müslümanların Avrupa’dan dışlanmaya çalışılmasının Daniel’in bu itirafı üzerinden okunmasının oynanmak istenen oyunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacağı kanaatindeyim."

BİZANS’A KADAR UZANIR

Aydın, son günlerde yaşanan olaylar açısından Batı dünyasında tırmandırılan İslam ve Müslüman düşmanlığını anlamak için İslamofobi kavramının ne zaman ve nasıl ortaya çıktığının çok iyi analiz edilmesi gerektiğini belirtti. ABD’nin temsil ettiği Batı Bloku ile Rusya’nın temsil ettiği Doğu Bloku arasındaki çekişmeye dayalı iki kutuplu dünya düzeninin Soğuk Savaş döneminde dünyanın karşıt güç ve dengelerini oluşturduğunu aktaran Prof. Dr. Aydın, şunları söyledi: "1989 tarihinde Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla Sovyetler Birliği’nin dağılması ve Doğu Bloku'nun çökmesi üzerine Yahudi-Hristiyan düşüncesinden beslenerek düşman 'öteki' üzerinden kendini kurgulayan Batı dünyası bir 'öteki' boşluğu yaşamaya başladı. Bunu da 11 Eylül olayı üzerinden zaten ilk dönemlerden itibaren var olan İslam ve Müslüman düşmanlığı ile doldurma yoluna gitti. Değişen bu güç dengeleriyle birlikte artık İslam ve Müslümanlar komünizm yerine yeni düşman olarak ilan edilmiş, daha doğrusu zaten mevcut olan İslam ve Müslüman düşmanlığı bu gelişmelerle daha görünür ve somut hale getirilmiştir." 

İSLAM'IN HIZLA YAYILIŞI BATI'YI TEDİRGİN ETTİ

Aydın, Kur’an'ın, Hz. İsa’yı "Oğul Tanrı" olarak gören Hristiyan inancını şiddetle eleştirerek Hz. İsa’nın sadece bir peygamber olduğunu ilan etmesinin, İslam’ın Hristiyanlar tarafından açık bir teolojik meydan okuma şeklinde algılandığını vurguladı. Bu teolojik meydan okumanın Müslümanların siyasi olarak güçlenmesiyle zirveye ulaştığına dikkati çeken Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilindiği üzere Arabistan bölgesinde Kureyş kabilesine mensup bir peygamberin (Hz. Muhammed’in) tebliğiyle başlayan, kısa sürede tüm Arabistan’a hakim olan, daha sonra da ağırlıklı olarak Hristiyanlığın hakimiyeti altındaki tüm Orta Doğu coğrafyasını fetheden Müslümanlar, 700’lü yılların başında İslam’ı Kuzey Afrika üzerinden İspanya’ya dolayısıyla da Avrupa’ya taşımışlardır. Yine Müslümanların Kudüs’ü ve İstanbul’u fethetmeleri ve devamında da Viyana kapılarına kadar dayanması Batı Hıristiyan dünyasını ciddi manada tedirgin etmiştir."  AA

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsunspor’da efsane cuma indirimi
Samsunspor’da efsane cuma indirimi
Erdi Avrupa yolunda
Erdi Avrupa yolunda