Bayram öncesi kritik uyarılar
Reklam
  • Reklam

Bayram öncesi kritik uyarılar

Kurban Bayramı nedeniyle Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, vatandaşlara sahte kasap uyarısı yaparken, Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Aycan Türker ise tüketiciye hesaplı bayram alışverişi uyarısı ve yerel esnafa destek çağrısı yaptı

13 Temmuz 2021 - 14:00

Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı nedeniyle Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen ve Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Aycan Türkel’den vatandaşlara uyarılar geldi. Başkan Ömür Şen, sahte kasap ve kıyma çekme uyarısı yaparken, Başkan Aycan Türkel ise bayramda bilinçli, hesaplı ve yerel esnaftan alışveriş uyarısı yaptı. Başkan Türkel ayrıca kurbanlık satan çiftçiye ve kurbanlık almak isteyen vatandaşa da sahte para uyarısı yaptı.

‘KURBANLIĞINIZ MUNDAR OLMASIN’

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, “Her kurban bayramında olduğu gibi bu bayramda da Tarım Bakanlığı’mız, il ve ilçe müdürlüklerimiz ve bizler uyarılarımızı yapıyoruz. Samsun’da da Kasaplar Odası başkanı olarak vatandaşlarımıza uyarı yapmak istiyorum; vatandaşlarımızın kurbanlık kesim noktalarında çok dikkatli olunması gerekiyor. Dini vecibelere uygun kesilmesi gereken kurbanlıkların, kesim ve parçalama işlemlerinin kesinlikle işin ehline verilmesi gerekiyor. Bu konuda profesyonel hizmet alınması gerekiyor. Yani, kesim ve parçalama işlerinin kasaplar üzerinden yapılması gerek. Kayıt dışı kurbanlık hayvan kesim işlemleriyle ilgili yönetmelik vardır ve yönetmelikte bu kaçak kesimin cezası sabittir. Bundan da öte, dini vecibelere uygun kesilmesi gereken kurbanlığın mundar olması söz konusudur. Buna dikkat edilmelidir. Sahte kasaplara itibar edilmemelidir” diye konuştu. 

‘KIYMAYI KASAP ÇEKER, BAKKAL ÇEKMEZ’

Başkan Şen, şöyle devam etti: “Ayrıca, her yıl gördüğümüz gibi bu yıl da sokaklarda kıyma çekenleri göreceğiz. Bu kişilerle ilgili de dikkatli davranılması gerekiyor. Her yıl işin ehli olmayan kişiler, sokağa yerleştirdikleri kıyma makineleriyle et çekimi yapıyor. Bu yasal değildir. Yetkililerimiz bu konuda denetimlerini yapacaklar ancak vatandaşlarımızın da dikkatli olması gerekiyor. Kurbanı fırsat bilen bu kişilere prim vermemeliler. Kıymayı kasap çeker, profesyonel olan ve izin belgesi olan kişiler çeker. Berberi, bakkalı, marketi, manavı gitsin kendi işini yapsın, kıymayı kasap çeker!”

TÜRKEL: HESAPSIZ ALIŞVERİŞ YAPMAYALIM

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Aycan Türkel ise, “Pandemi döneminden çıktığımız süreci, bayram dönemi takip ediyor. Ekonomik sıkıntılar yaşadığımız bu dönemde vatandaşlarımızın kesinlikle ve kesinlikle ayaklarını yorganlarına göre uzatmaları gerekiyor. Bayram alışverişi noktasında da buna dikkat edilmesi elzemdir. Bayramda tüketicilerimize alışveriş noktasında dikkatli olmaları bağlamında çağrıda bulunmak istiyoruz; vatandaşlarımız sınırsız ve bilinçsiz alışverişten uzak durmalıdırlar. İhtiyaçları olmayan ürünleri almamalıdırlar. Özellikle bayrama özel indirim çağrılarına karşı bilinçli olmalıdırlar. Hesapsız alışverişten kaçılmalıdırlar. Ayrıca, ülkemiz ve kentimiz açısından çok çok önemli bir konu da yerel esnafımıza destek olunmasıdır. Ekonomimizin bel kemiği olan esnafımızın, bu gibi özel günlerde özellikle desteklenmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın, bayram alışverişlerini yerel esnafımızdan yapmaları konusunda duyarlı davranmalarını istiyoruz. Tüketicilerimize; tükenmeden tüketmeyelim diyoruz” diye konuştu. 

KURBANLIK SATIŞ YERLERİ İÇİN SAHTE PARA UYARISI

Vatandaşlara ve kurbanlık hayvan satıcılarına sahte para uyarısında da bulunan Başkanı Aycan Türkel, “Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da fırsatçıların piyasada olmaları söz konusu olacaktır. Kurbanlık satış alanlarında sahte para durumu söz konusu olabiliyor, bu olayları maalesef haberlerden her bayram döneminde okuyoruz. Emek vererek hayvanını güçlükle besleyen çiftçimizin sahte parayla dolandırılması ve herhangi bir vatandaşımızın bin bir güçlükle biriktirdiği kurbanlık parasının fırsatçıların sahte parayla değiştirmesi durumu yaşanabiliyor. Bu konuda emniyet güçlerimiz de çalışma yapıyor ancak bu vakaların önüne geçilmesi bazen mümkün olmuyor. Vatandaşlarımızın, sahte para konusunda çok çok dikkatli olmaları gerekiyor. Sahte para konusunda herhangi bir teşhisleri olduğunda, vatandaşlarımıza hiç vakit kaybetmeden emniyet güçlerimize bilgi vermeleri yönünde çağrı yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sahil pırıl pırıl oldu
Sahil pırıl pırıl oldu
Üreten kadınlar fark yarattı
Üreten kadınlar fark yarattı