Bayramda özgürce yemek
Reklam
  • Reklam

Bayramda özgürce yemek

Diyetisyen Aysun İpek, Ramazan Bayramı'nda doğru beslenme hakkında bilgilendirdi

13 Mayıs 2021 - 09:12

Ramazan sonrası kahvaltı konusunda bilgi veren Liv Hospital Samsun Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dyt.Aysun İpek, “Ramazan ayında en çok özlenen kahvaltı öğünüdür. Bu da bayram sabahı masasında porsiyon kontrolünde zorluk yaşanmasına sebep olabilir. Burada katı bir uygulamaya gitmektense öncelikle yemekleri yavaş yemeye, iyi çiğnemeye özen göstermek gerekir. Bunun yansıra yemekten hemen sonra aşırı su tüketiminden, meyve veya tatlıdan uzak durmak yeterli olacaktır” diye konuştu.

TATLI BİR MESELE
Aysun İpek, “Bayramın vazgeçilmez tercihi şerbetli tatlılar miktarı abartıldığı takdirde sadece kısa sürede kilo alımına değil, mide yanmaları, reflü, gastrit, kabızlık problemlerine yol açabilir. Tatlı ayrı bir öğün olarak aç karna tercih edilmelidir. Tatlı tüketiminizi hava kararmadan önce bitirin akşam yemeğinin hafif olmasına özen gösterin. Örneğin; ekmek ve pilav grubu tercih etmeyin” şeklinde konuştu.

BASİT ÖĞÜN DÜZENİ
Öğünler hakkında konuşan Aysun İpek, “Ramazan beslenmesinden klasik günlük beslenmeye geçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta bir anda ana yemek sayısının arttırılmamasıdır. Sahur ve iftar gibi kahvaltı ve akşam yemeği olacak şekilde 1 hafta 10 gün süreyle 2 ana yemek 2 ara öğün düzeni ile beslenmeye özen gösterilmelidir. Bayramda öğün planlaması kahvaltı ardından 2,5-3 saat sonra ara öğün (bayram tatlısı), akşam yemeği (hafif) ve uyumadan 2 saat önce ara öğün şeklinde planlanmalıdır” bilgilerini verdi.

SUSUZLUKLA AÇLIĞI KARIŞTIRMAYIN
Su içmenin önemine dikkat çeken İpek açıklamasını şöyle tamamladı: “Yemek yemeye duyulan özlem ile sürekli yemek yeme eğilimi su tüketimini geri planda bırakabilir. Ayrıca suyun eksikliğinden doğan susuzluk sinyali beyinde açlıkmış gibi hissedilebilir ve yiyeceklerin aşırı tüketimine neden olabilir. Günde yaklaşık 2,5 lt. su, yemeklerden 15 dk. önce ve yemeklerden 1 saat sonra olacak şekilde tüketilmelidir.”
 

 

Ebubekir YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğünden: SÖZLEŞMELİ PERSONEL ALIM İLANI
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğünden:...
CİZRE BELEDİYESİNE TAHSİSLİ TAŞINMAZ ÜZERİNDE CİZRE BELEDİYESİ TARAFINDAN İNŞA EDİLEN FABRİKA BİNASININ KONFEKSİYON ÜRÜNLERİ İMALATI AMACIYLA KİRAYA VERİLMESİ İŞİNE AİT İHALE İLANI
CİZRE BELEDİYESİNE TAHSİSLİ TAŞINMAZ ÜZERİNDE CİZRE...