Belgesi olmayan emlakçı iş yapamayacak

Belgesi olmayan emlakçı iş yapamayacak

Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, gayrimenkul sektöründe mesleki yeterlilik belgesi olmayan emlak danışmanlarına seslendi. Yetki belgesi olmayan danışmanların sektörde faaliyet gösteremeyeceğini hatırlatan Oral, üyelerine şubat ayı uyarısı yaptı

27 Ocak 2020 - 11:34

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’ ile gayrimenkul sektörünü ilgilendiren önemli yenilikler geldi. Mesleki yeterlilik belgelerini almayan emlak danışmanları artık sektörde faaliyet gösteremeyecek. Yönetmelik ile birlikte mevcut firmalar bundan sonra kurulacak yeni firmalar İl Ticaret müdürlüklerinden yetki belgesi alması gerekiyor. Yetki belgesi almak için ise firma ortaklarından en az birinin ve satış-pazarlama personelini ‘MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi’ alması gerekiyor. İlgili yönetmelik ile işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine 18 ay içerisinde sahip olmaları zorunlu hale getirildi. İl Ticaret Müdürlükleri, artık mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere ’Yetki Belgesi’ vermeyecek.

‘ŞUBAT AYINDAN SONRA ZORLAŞACAK’

Konuyla ilgili kentteki emlakçılara seslenen Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, “Mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğunun geldiğini biliyorsunuz. Bana gelen bilgilere göre şubat ayından sonra bu belgenin alımı zorlaşacak. 6 ay eğitim sonra sınav olacak. Belgesini almayanlar acilen benimle ve odayla iletişime geçsin. Şubat ayındaki sınava mutlaka katılsın” dedi.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GRAM ALTIN 334 LİRAYI GÖRDÜ
GRAM ALTIN 334 LİRAYI GÖRDÜ
KİTAP FUARI'NA 207 BİN KİŞİ GELDİ
KİTAP FUARI'NA 207 BİN KİŞİ GELDİ