Berat’ın hayatı ‘oklava’ ile değişti

Berat'ın hayatı ‘oklava’ ile değişti

Rize'nin Çayeli ilçesinde yaşayan 12 yaşındaki down sendromlu Berat Sarı'nın hayatı, annesinden görerek ilgi duyduğu oklava sayesinde değişti

03 Ocak 2020 - 10:42

Mehmet ve Fikriye Sarı çiftinin üç çocuğundan en küçüğü olan Berat, down sendromlu dünyaya geldi. Oğlunun sosyal yaşamdan hiçbir zaman uzaklaştırmayan anne Fikriye Sarı, Berat'ı 5 yaşındayken özel bir eğitim merkezine kaydettirdi. Aldığı eğitim sayesinde kendisini her geçen gün geliştiren Berat, ailesinin de desteğiyle birçok şeyi kendi başına yapmayı başardı. En büyük hayali aşçılık olan Berat'ın hayatındaki dönüm noktası, 3 yıl önce annesini mutfakta oklavayla hamur açarken gördüğü gün oldu. Yardım etmeye başladığı annesiyle hamur açmaya başlayan Berat, son bir yıldır her şeyi kendi başına yapıyor. Aşçı kıyafetlerini giyerek mutfağa giren Berat, hamur işlerinin yanında annesine ev yemeklerinde de yardımcı oluyor. Okul arkadaşlarını evinde ağırlayan Berat, misafirlerine kendi hazırladığı börek ve tatlılardan ikram ediyor. 

BERAT BENİM KÜÇÜK AŞÇIM

Anne Fikriye Sarı yaptığı açıklamada, Berat'ın üç çocuğundan en küçüğü olduğunu söyledi. Yamantürk Ortaokulu 5. sınıf kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim alan Berat'ın, en keyifli anlarını mutfakta geçirdiğini belirten Sarı, el becerisi çok iyi olan oğlunun mutfakta yemek ve bulaşık dahil her şeyle uğraştığını anlattı. Sarı, oğlunun okuyabilmesi için çok mücadele ettiğini belirterek, Berat'ın kolay benimsenmediğini ama gösterdikleri çabayla bunu aştıklarını ifade etti. Berat'ı, evi kirleteceği endişesiyle asla kısıtlamadığına dikkati çeken anne Sarı, "Her istediğini verdim. Yapabildiğini gördükçe sevindik. Gelişti ve artık bir tepsi böreği kendi başına açabiliyor. Fırına vererek pişirebiliyor" dedi. Fikriye Sarı, Berat'ın bir şeyleri başarmasının kendisini çok mutlu ettiğini dile getirerek, şunları söyledi: "Berat benim küçük aşçım. Okuldan geldikten sonra, okula gitmeden mutlaka ne yemek yapacağımızı konuşuyoruz. Eve gelince yemek hazırlıklarına başlar. Kilerden her şeyi kendisi getiriyor. Birçok şeyi kendisi yapar. Menüyü beraber hazırlıyoruz."

AA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GRAM ALTIN 334 LİRAYI GÖRDÜ
GRAM ALTIN 334 LİRAYI GÖRDÜ
BATUHAN BEBEK 4 PARMAK OLARAK DÜNYAYA GELDİ
BATUHAN BEBEK 4 PARMAK OLARAK DÜNYAYA GELDİ