BİZE SANTRALİ SORAN OLMADI
Reklam
  • Reklam

BİZE SANTRALİ SORAN OLMADI

Çarşamba Ticaret Sanayi Odası (ÇTSO) Meclis Üyesi Levent Bartın, geçtiğimiz günlerde Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden (OMÜ) biyokütle enerji santrali ile ilgili rapor isteyip cevap alamadıklarını kaydederken, dün santralle ilgili açıklama yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, kendilerinden santralle ilgili bilgi talebinde bulunulmadığını söyledi

21 Kasım 2019 - 11:35

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Türkiye gündemine de yansıyan ve aylardır kent gündeminden düşmeyen santralin kurulacağı yer ve vereceği zararlar tartışılan Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde kurulması planlanan ve inşa çalışmaları süren biyokütle enerji santraline ilişkin açıklamada bulundu.

‘BİZE GELEN HERHANGİ BİR TALEP OLMADI’
Rektör Bilgiç, “Üniversite olarak, Samsun’un sorunları ve bu sorunların çözümüne katkı sağlamak ve onların çözümü sağlamak bizim için önemli bir şeydir. OMÜ tüzel kişiliği olarak, herhangi bir şekilde bize başvuru söz konusu olmadığından, siyasi polemik konusu olmuş olan hususların içerisinde yer alma tercihinde bulunmuyoruz. Bizim akademisyenlerimiz, bilimsel konularda herhangi bir açıklama yapmak için izin almalarına gerek yoktur. Öğretim üyemiz, bir konuda uzman ve bilgisine güveniyor ise onu açıklama konusunda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü’nden izin almasına gerek yok. Bizden herhangi bir şekilde izin talep eden de söz konusu olmamıştır. Bizim akademisyenlerimize, bu konuda çık piyasaya ‘bilgi veya açıklama yap’ gibi bir talebimiz de olmadı” diye konuştu.

'AYAKÜSTÜ AÇIKLAMA YAPILACAK HUSUS DEĞİL’
Rektör Bilgiç, şöyle devam etti: “O nedenle benim kendi alanım itibarıyla, böyle bir konuda söz sarf etmek yetkim söz konusu değil. Ben anatomistim. Tıp fakültesinde anatomi ile ilgili alanda görev yapıyorum. Bu nedenle şu ana kadar akademisyenlerimizin, yazılı olmasa da benim bildiğim kadarıyla istişare mahiyetinde görüşlerini kendisine sorulduğunda öğrenmek isteyenlere cevap verdiklerini duydum. Yazılı bir metin halinde bilgi verdiklerini değil ancak sorulduğunda kendileri görüşlerini ifade ettiklerini söylediler. Zaten bu ayaküstü açıklama yapılacak bir husus değildir. Talep olduğunda üzerinde yoğun bir çalışma gerektiren uluslararası alanlarda hangi hassasiyetlerin ön planda olduğu ve Türkiye’deki örneklerin ve sonuçlarının neler olduğu, bilim insanının bunların hepsini çalışarak ve ortaya koyarak ifade etmesine ihtiyaç olan şeylerdir.”

‘ÜÇ HAFTADIR OMÜ’YÜ BEKLİYORUZ’ DEMİŞTİ
Diğer yandan geçtiğimiz günlerde Çarşamba Ticaret Sanayi Odası (ÇTSO) Meclis Üyesi Levent Bartın, OMÜ'den biyokütle enerji santrali ile ilgili rapor istediklerini ve 3 hafta geçmesine rağmen cevap alamadıklarını söyledi. Bartın, farklı üniversitelerden cevap arayışına girdiklerini belirtmişti. Levent Bartın, “Oda olarak OMÜ'ye santralin zararlı mı, yoksa zararsız mı olduğu yönündeki görüşünü bize bildirmesini talep ettik. 3 hafta geçmesine rağmen halen bir cevap gelmiş değil. OMÜ’nün konu hakkında duyarsız kalması üzerine oda başkanı Yılmaz’a OMÜ’nün siyasi baskılardan korkarak talebimize cevap veremeyebileceğini belirterek, başka şehirdeki üniversitelerden bu talepte bulunmamızı önermemize rağmen Yılmaz bu talebimizi olumsuz karşılamıştır. Kimden ne gizlenmek isteniyor anlamış değiliz” açıklamasını yapmıştı. Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tescil formatı bekleniyor
Tescil formatı bekleniyor
Sağlam memleketine gitti
Sağlam memleketine gitti