Bu balığın kulakları etinden daha değerli!

Bu balığın kulakları etinden daha değerli!

Mavroşgil balığının iç kulak kıkırdağı, böbrek taşlarına iyi geldiği düşüncesiyle balığın kendisinden daha pahalıya satılıyor

01 Temmuz 2019 - 12:25

Balıkçılar tarafından "eşkina" olarak da tanınan mavroşgil balığının iç kulak kıkırdakları tanesi 5-10 TL civarında alıcı buluyor. Etinin kendisi 50 TL civarında satılan mavroşgil balığının iç kulak kıkırdağı internet üzerinden de satılıyor. Samsun'da bir balıkçının oltasına takılan mavroşgil bağılının çok bol olan bir balık olmadığı ifade edildi. Bilimsel bir gerçekliği ortaya konulmaması ile birlikte böbrek taşlarına iyi geldiği söylenen mavroşgil iç kulak kıkırdağını özel talep eden vatandaşlarda bulunuyor. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Polat, "Eşkine balığı bir deniz balığıdır. Kulaklarının içinde iç kulak kemiği var. Biz bunlara 'otolit' diyoruz. İşitmeyle alakalı bunlar denge organıdır. Böbrek taşlarını düşürdüğü doğrultusunda inanışlar var. Bunları ilaç niyetine kullanan var. Bunları deneyip iyi geldiğini söyleyen ve herhangi bir sonuç alamadığını söyleyenlerde var" dedi.

 

 

SAMSUNHABERAJANSI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK belediyeler büyük bir başarı gösterdi
AK belediyeler büyük bir başarı gösterdi
Ringler hazır
Ringler hazır