Bu ne cüret?

AK Parti Samsun İl Başkanlığı, ‘İmamoğlu’na Samsun Barosu’ndan destek’ açıklaması yapan Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz’e, “Baro Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal kurumlarını aşağılayıp, tahkir etme cüretini nereden almaktadır?” diye tepki gösterdi

17 Nisan 2019 - 09:44 - Güncelleme: 18 Nisan 2019 - 10:43

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz’ün sosyal medya hesabından yaptığı ‘İmamoğlu’na Samsun Barosu’ndan destek’ açıklamasına AK Parti Samsun İl Başkanlığı’ndan tepki geldi. İl Başkanlığı’nın açıklamasında, “Samsun Barosu Başkanı Sayın Av. Kerami Gürbüz’ün; ‘İmamoğlu’na Samsun Barosu’ndan destek’ başlığı ile medyada yer bulan, şahsi sosyal medya hesabından paylaştığı, bir hukukçuya yakışmayan, hele hele bir Baro Başkanı’na hiç ama hiç yakışmayan, hadsiz ve bir o kadar da cüretkar beyanları karşısında, AK Parti Samsun İl Başkanlığı olarak iş bu basın açıklamasında bulunma zarureti hasıl olmuştur. Sayın Baro Başkanı, 31 Mart Yerel Seçimleri’nden bu yana İstanbul’da devam edegelen hukuki itiraz sürecini, ‘gereksiz tartışma ve şamata’ olarak nitelerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının bir an evvel İmamoğlu’na verilmesi gerektiğini de söyleyebilmektedir. Öncelikle bir hukukçunun, baştan aşağı hukuki zeminde yürüyen itiraz sürecini ‘gereksiz bir şamata’ olarak nitelemesi hukuku, dolayısıyla da mesleğini inkar anlamına gelir ki hukukun üstünlüğünü savunma noktasında birincil görev üstlenen bir baro başkanının, hukuku bu şekilde ayaklar altına alıp, çiğnemeye kalkışması asla kabul edilemez” denildi.

‘BU CÜRETİ NEREDEN ALMAKTADIR’


Açıklama devamında ise “Diğer yandan Sayın Baro Başkanı, söz konusu sosyal medya paylaşımında '..Sayın Binali Bey, 1 (bir) oy fazlası ile seçimi kazansa idi, bugün yaklaşık bir haftadan beri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatı ile tebrikleri kabul edecekti.' demek suretiyle, söz konusu belediye başkanlığı sıfatını verme ve son sözü söyleme noktasında görevli bulunan, başta YSK olmak üzere tüm tarafsız ve bağımsız anayasal kurumları taraf tutmakla itham edebilmiştir. Bu söylemleri ile haddini ziyadesiyle aşan Sayın Baro Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal kurumlarına karşı, töhmet altında bırakmak sureti ile hakaret etme, bu kurumları aşağılayıp, tahkir etme cüretini nereden almaktadır? Baro avukatların meslek kuruluşu olup, pek çok farklı siyasi görüşe mensup avukatı bünyesinde bulunduran söz konusu meslek kuruluşunun başkanlığını yürüten bir zatın, hukuku bu şekilde ayaklar altına alıp çiğnemeye kalkışmasının yanı sıra, baştan aşağı siyasi ve tarafgir bir açıklama ile Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal kurumlarına hakaret etme, bu kurumları aşağılayıp, tahkir etme cüretini göstermesine en büyük tepkinin yine o Baronun mensubu hukukçular tarafından gösterileceğine inanıyor, bu vesile ile hukukun üstünlüğüne inanan ve bu üstünlüğü savunan tüm hukukçuları saygı ile selamlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Kadir
  7 ay önce
  Baro başkanı şahsi olarak olarak sayın imamoğlunu tebrik etmesi neden acaba akp zoruna gidiyor acaba
 • .......!
  7 ay önce
  ŞAHSI adına olsaydı tepki olmazdı zaten. bir kez daha okursan haberde BARO adına açıklama yayınladığı hususunun vurgu***dığını anlarsın. O baroda kayıtlı 1000 küsür avukat var.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elleri olmadan 2 kez dünya şampiyonu oldu
Elleri olmadan 2 kez dünya şampiyonu oldu
Şampiyonluk için yarıştılar
Şampiyonluk için yarıştılar