Çakmak, ‘Sağlıkta etkisiz alandaki personel sahaya çekilmeli’

Çakmak, ‘Sağlıkta etkisiz alandaki personel sahaya çekilmeli’

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli 300’ün üzerinde hizmetli personelin Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde hastanelerde görevlendirileceğini söyleyerek sağlıkta etkisiz alandaki sağlık personellerinin de etkili alana çekilmesi gerektiğini kaydetti.

23 Mart 2020 - 11:34

Türkiye’de hızla yayılan koronavirüs vakasına karşı Sağlık Bakanlığının etkili bir mücadele sürdürdüğünü beliren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Samsun’da da aynı mücadelenin verildiğini kaydetti. Özellikle Hastanelerde görev yapan sağlık personelinin özverili çalışmalarının takdire şayan olduğunu ifade eden Başkan Çakmak, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli hizmetli personelin Sağlık İl Müdürlüğüne katılmasının da sürece katkı vereceğini kaydetti.

Sağlık alanında personel sayısının günden güne artırıldığını söyleyen Başkan Çakmak, “Hastanelerde hastabakıcı olarak çalışan arkadaşlarımız asla yok sayılamaz. Onlar hastanelerimizin gizli kahramanlarıdır. Bazen hastanelerde tek başına bir katı idare eden bu kahramanlarımızın bu süreçte iş yükleri de arttı. Sağlık İl Müdürlüğü yaşadığımız bu süreçte sağlık çalışanlarını dinlendirerek ve moral motivasyonunu yüksek tutarak çalıştırmak için bir yol ararken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol imzaladı” dedi.

Başkan Çakmak, “Sağlık İl Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü arasında yapılan protokolle okulların tatil olmasının ardından okullardaki hizmetli personeller hastanelerimizde geçici olarak görev yapacaklar. Hastanelerimizin özellikle acil servisleri başta olmak üzere tüm bölümlerinde bu süreçte temizliğe ve dezenfekte edilmesi konusunda daha hassas davranan Sağlık İl Müdürlüğünün yaptığı bu protokolle hem sağlık hizmetleri daha verimli hale gelecek hemde gizli kahramanlar olarak gördüğümüz hasta bakıcı olarak görev yapan arkadaşlarımıza destek verilmiş olacak” diye belirtti.

Geçmiş dönemlerde çok sayıda sağlık personelinin sahadan çekilerek çalıştırıldığını dile getiren Başkan Çakmak, “Bu süreçte hasta bakıcı personellere büyük destek sağlanacakken özellikle geçmiş dönemlerde etkisiz alanlarda görev yapan sağlık personellerinin etkili alana çekilmesi ile personel yetersizliğine büyük katkı sağlayacaktır. Bunun için de İl Müdürlüğümüzün kapsamlı bir çalışması var ve en kısa sürede hayata geçirecek” diye kaydetti.

Başkan Çakmak, “Herşeyden önce sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunun yüksek tutulması gereklidir. Bunun için de Sağlık İl Müdürlüğü büyük gayret içerisinde. Saolsun halkımızda son günlerde balkonlardan alkış tutarak sağlık çalışanlarımıza moral veriyor. Tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı korona virüs tehlikesi alınan önlemlerle ülkemize daha geç geldi. Sağlık Bakanlığı bu süreci çok güzel bir şekilde koordine ediyor fakat maalesef halkımız henüz tehlikenin tam olarak farkında değil. İlk olarak halkımıza uyarılar yapılırken özellikle yaşlıların bu durumdan daha çok etkilendiği belirtilmesine rağmen maalesef çok fazla uyarılar dikkate alınmadı. En sonunda vatandaşın canını korumak için yetkililer 65 yaş üstü vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağı getirdi. Temennimiz bu sürecin tümüyle sokağa çıkma yasağı konulmadan atlatılması. Bunun içinde öncelikle vatandaşlarımızın duyarlı ve dikkatli olmalarıdır” diye ifade etti.

 

kaynak:samsunetikhaber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Sürece göre hazırlıkları yapacağız’
‘Sürece göre hazırlıkları yapacağız’
TOPLANMA İPTAL
TOPLANMA İPTAL