ÇARPILACAĞIZ!
Reklam
  • Reklam

ÇARPILACAĞIZ!

Faturaları her hafta gelen yeni zamlarla kabaran vatandaş, yeni bir elektrik zammıyla daha karşı karşıya. Elektrik sektörü artan maliyetler nedeniyle yüzde 40-45 bandında zam istiyor. Hükümetin izlediği yanlış politikalar sonucu bu hale gelindiğini söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Tarık Tarhan, zammın kaçınılmaz olduğunun altını çizdi

13 Ekim 2021 - 10:23

 

Ham madde fiyatlarının artışı, kuraklık ve döviz kurundaki yükseliş dünyada olduğu gibi Türkiye'de de enerji şirketlerinin maliyetlerini 2-3 katına çıkartıyor. Enerji sektörü artan maliyetler nedeniyle elektriğe yüzde 40-45 bandında zam istiyor. Konuyu Gazete Gerçek’e değerlendiren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Tarık Tarhan, zammın kaçınılmaz ve bunun nedeninin hükümetin izlediği yanlış politikalardan kaynaklı olduğunu söyledi.

‘MALİYETLERİN NEDENİ SERMAYE AKTARIMLARI’

Başkan Tarık Tarhan, “Ülkemizde elektrik üretiminin büyük bir kısmı enerji sektöründedir. Devletin elinde ise birkaç tane büyük ölçekli Hidroelektrik Santrali (HES) ve yine yüksek kapasiteli termik santral var. Aslında devlet bu elindeki üretim kaynaklarıyla piyasayı dengeliyordu ancak santrallere verilen fiyat garantileri, YEKDEM kapsamında yapılan santrallere verilen teşvikler ve ‘sermaye’ aktarımları nedeniyle maliyetler yükselmiş durumda. Doğal gazda da maliyetlerin artması bu durumu tetikliyor. Ülkemizde elektrik üretiminin büyük kısmı doğalgaz santralleri ve termik santraller üzerinden yapılıyor. Yani ithalata dayalı kaynaklar üzerinden yapılan üretimler nedeniyle bu duruma gelmiş vaziyetteyiz” diye konuştu.

‘YANLIŞ POLİTİKALAR BU NOKTAYA GETİRDİ’
Son dönemde enerjiye gelen zamların insanları ciddi anlamda zorladığını kaydeden Başkan Tarık Tarhan, “Kesinlikle zam yapılmasını istemeyiz ancak bunu yıllardır söylüyoruz. EMO olarak, izlenen politikaların yanlış olduğunu defalarca kez vurguladık ve altını çizdik. Hükümetin izlediği bu yanlış politikalar yüzünden şirketler zarar ediyor. Üretim maliyetleri yüksek olan şirketler, bugün zararlarını kapatabilmek için zam istiyorlar. Bu gelişmeleri ve verileri biz her zaman takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘İSTMEMİYORUZ AMA ZAM KAÇINILMAZDIR’

“Elektriğin, piyasada borsa gibi çalışan bir sistem içerisinde alınıp satılmaması gerekiyor” diyen Başkan Tarık Tarhan, “Elektriğin kamulaştırılması gerekiyor. Devletin kontrolünde olması gerekiyor. Elektriğin yönetimindeki kontrol mekanizmaları çok çok daha güçlendirilmelidir. EPDK ve diğer kurumların, elektriğin üzerinde tam anlamıyla kontrolü olduğunu düşünmüyorum. Bu zam kaçınılmaz. İster istemez olacak. Yine söylüyorum, bunu istemiyoruz. Ancak bunun nedeni kontrolsüz yapılan yatırımlar, verilen teşvikler ve satın almalardır” ifadelerini kullandı. Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Havza Belediyesi’nden örnek sözleşme
Havza Belediyesi’nden örnek sözleşme
Kadınlar 4 kat daha yatkın
Kadınlar 4 kat daha yatkın