ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ MECLİSTE TARTIŞILACAK
Reklam
  • Reklam

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ MECLİSTE TARTIŞILACAK

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, bugün kent ve ülke gündeminde tartışma yaratan Çarşamba’ya kurulması planlanan biyokütle enerji santrali ile ilgili gündem maddesini görüşecek

09 Ekim 2019 - 11:13

 

Oltan Köleoğlu Enerji A.Ş. tarafından Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ne kurulması ve 2021’in ilk aylarında faaliyete geçirilmesi planlanan biyokütle enerji santrali bugün Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı 1. Oturumu’nda görüşülecek. Günlerdir Samsun’un gündemine oturan ve yaygın basında da tartışmaları süren biyokütle enerji santrali ile ilgili, tartışmaların gündeme gelmesi bekleniyor. 

 

SAAT 14:00’TE GÖRÜŞÜLECEK
Samsun Büyükşehir Belediye Meclis binasında (Cumhuriyet Meydanı) saat 14:00’te Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıya, meclis toplantısına halk ve çevre örgütlerinin de katılması bekleniyor. 

 

KOMİSYONA HAVALE EDİLECEK

Günlerdir pek çok çevre örgütü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin yanı sıra halktan da eleştiri alan santralin gündem maddesi belediye meclisinde görüşüldükten sonra ilgili komisyona havale edilecek. 

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ali candan
    8 ay önce
    Biyokütle santrali, termik santral mantığıyla çalışır. Farkı, yakıtının linyit değil biyolojik artık olmasıdır. Bu biyolojik atığa biyokütle ismi verilmesi tehlikelerini ortadan kaldırmamaktadır. Sistem şöyle çalışır: Biyokütle yakılır. Açığa çıkan ısı ile buhar üretilir. Bu buhar ile türbin döndürülür ve elektrik üretilmiş olur. Kesintisiz elektrik üretimi için kesintisiz biyokütleye ihtiyaç vardır. Bunu da ovada yetişen fındık kabuklarının karşılayamayacağı aşikardır. Biyokütle olmadığında linyit yakılmayacağını kim takip edebilir? Yada ithal biyokütlenin içeriğini kim bilebilir? İçeriğinde zararlı bileşenlerin olması ihtimal ithal biyokütle yakıldığında açığa çıkan zararlı gazların ovaya çökeceği aşikardır. Havaya salınacak bu zararlı maddelerin neler olabileceği ve gelecekte hangi sağlık sorunlarına yol açabileceği kamuoyunda hiç tartışılmaya açılmayan hususlardır. Bu zararlı maddelerin CO2 ve CO (karbondioksit ve karbonmonoksit) haricinde kimyasallar olabileceğini de belirtmek gerekir. Filtre ile açığa çıkan gazların temizlenmesi, maliyeti arttıran bir husus olup gece gündüz sürekli takip gerektirir. Yanma ile açığa çıkan kül atığının bertarafı ovada başlı başına bir problem oluşturma potansiyeline sahiptir. Havaya salınacak CO2 (karbondioksit) ise asit yağmurları olarak ovaya inecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gytkjaer paraya takıldı!
Gytkjaer paraya takıldı!
Şampiyonluk bayrağı Sağlam’ın kafesinde
Şampiyonluk bayrağı Sağlam’ın kafesinde