Çarşamba Ovası’nda bilim hiçe sayılıyor
Reklam
  • Reklam

Çarşamba Ovası’nda bilim hiçe sayılıyor

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Çarşamba Ovası’na kurulan biyokütle enerji santrali nedeniyle bölgedeki büyük ve küçükbaş hayvanların yeme, içme ve süt veriminde büyük oranda düşüşler gözlemlendiğini duyurdu. Başkanlar, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını söylediler

18 Ocak 2021 - 11:24

 

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketinin koruma altındaki Çarşamba Ovası’nın Eğercili Mahallesi’nde kurduğu biyokütle enerji santraliyle ilgili açıklama yaptılar. Bölgedeki çiftliklerde beslenen büyük ve küçükbaş hayvanların yeme, içme ve süt veriminde büyük oranda düşüşler gözlemlendiğini kaydeden başkanlar, “Çarşamba Ovası’nın üzerinde oynanan oyunlar devam ederken, bilimsel veriler göz ardı edilmektedir” dediler.

‘TEKKEKÖY VE ÇARŞAMBA TARİF EDİLİYOR’

Başkanlar, “2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapan Prof. Dr. Mustafa Öztürk, ‘Hava kirliliğini artıran sıcaklık inversiyon’ adlı bir araştırma yayımlamıştır. Prof. Dr. Mustafa Öztürk hocamızın bu çalışmasında, şehirlerde hava kirliliğinin artmasına neden olan inversiyon türleri, oluşumları ve etkileri detaylı olarak anlatılmıştır. Ayrıca inversiyon olayının yaşandığı bazı şehirlerde hava kirliliğinden dolayı ölüm olayı üzerinde durulmuştur. Yayında tıpkı Tekkeköy ilçesi ve Çarşamba Ovası’nda yaşananlar tarif edilmektedir. Araştırmasında Mustafa Hoca, üç inversiyon türünden bahsederken tarihsel örnekler de vermektedir. Örneğin, ‘Radyasyon inversiyonu sonbahar ve ilkbahar aylarında sık aralıklarla olmakla birlikte kış ve yaz aylarında da meydana gelir. Radyasyon inversiyonu genellikle gece saatlerinde başlar ve sabah saatlerinde etkisini devam ettirir. İnversiyon, hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde daha uzun süre devam edebilir. Londra’da 1952 yılında gerçekleşen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan inversiyon, radyasyon inversiyonudur. Yer seviyesinde ciddi sis oluşmuştur. Yüksek basınçlı, sakin havada bacadan atılan kirleticiler sis tabakası içinde tutulmuş ve birikmiştir. 5 gün gibi kısa sürede binlerce insan ve hayvan hayatını kaybetmiştir’ demektedir” diye konuştular.

‘TEKKEKÖY’Ü EĞERCİLİ’Yİ DE ETKİLEMEKTE’

Açıklama şöyle devam etti: “Aynı şekilde adveksiyon inversiyonunu tarif ederken gözünüzün önüne Çarşamba ovası gelir. Hemen güneyinde yükselen tepeler ve dağlar ile denize açık ovamızda bu tehlike vardır ve Tekkeköyü, Eğerciliyi de etkilemektedir. ‘Yüksek basınçlı günlerde, sakin ve açık atmosferik şartlarda, sıcak deniz, göl veya okyanus esintileri, karaya ulaşmadan önce soğuk hava akımları üzerinden geçtiği sahillerde (şehirlerde) adveksiyon inversiyonu gerçekleşir. Bu durumda yer seviyesindeki soğuk hava tabakası üzerine sıcak hava tabakası yerleşir. Kararlı (stabil) tabaka olarak adlandırılan inversiyon tabakası bir kapak gibi hareket ederek tabaka altında bacadan veya egzozdan atılan kirleticilerin tutulmasına ve birikmesine neden olur. Kış aylarında inversiyonlu günlerde ısıtma sistemlerinin baca çekişlerinde ciddi düşüşler olur. Bu ise yakma sisteminde eksik yanmaya ve soba zehirlenmelerine neden olur. Eksik yanma sonucu daha fazla zehirli ve zararlı kirletici bacadan atmosfere atılır. Bu durumda hava kirliliği daha fazla artar. Dolayısıyla inversiyon olayının yoğun olduğu şehirlerde ısınmada özellikle katı yakıt (kömür, odun gibi) kullanımı ya azaltılmalı veya yasaklanmalıdır. Diğer taraftan inversiyonun zaman zaman olduğu şehirlerde ise ısıtma sistemlerinde yakma saatleri inversiyonun bitiş saatine göre düzenlenmelidir.”

3. İDARE MAHKEMESİ’NE BAŞVURACAKLAR

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nce her gün inversiyon risk haritası yayınlandığına dikkati çeken ziraat odası başkanları, “Çarşamba ve Tekkeköy için özellikle her sabah saat 03 ile 09 arasında orta ve bazen yüksek risk değerleri verilirken, kirliliğin başını alıp gittiği bu ovada karbondioksit canavarı bir tesise izin verenler bunun hesabını neden yapmazlar? Şirketin raporlarında neden bu hesaplara ve inversiyon tehlikesine dikkat çekilmez? Bilirkişi kardeşlerimizin ve ovada yaşayan hemşerilerimizin dikkatine sunarız. Hakim rüzgar yönü ve Tekkeköy’de kurulu bulunan diğer azot, bakır ve iki doğal gaz çevrim santralinin bu tesisle birlikte çalışması durumu neden hiç incelenmemektedir? Ayrıca santralin 300-600-1000 metre yakınında bulunan hayvan çiftliklerinde 5 bin adet süt ve besi hayvanı yetiştirilmektedir. Bilirkişi heyetimizin içinde mutlaka konunun uzmanı ziraat fakültelerimizden geviş getiren hayvanların davranışları, geviş getiren hayvanların çevreyle ilişkileri ve performansları, desimal kriterleri için mutlaka bir uzman görüşü olmalıydı. Çiftlik sahipleri ile birlikte veterinerlerimiz ile yapmış olduğumuz gözlemler neticesinde hayvanların santralden sonra yeme, içme ve süt veriminde büyük oranda düşüşler gözlemlenmiştir. Ancak yapılan incelemede santralin çalışmadığı anda inceleme yapıldığı gibi besi çiftlikleri ile alakalı da herhangi bir uzman görüşü bulunmaması bir eksiklik olup konuyu 3. İdare Mahkemesi’ne de taşıyacağımızı kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz” ifadelerini kullandılar. Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bu gurur Numanoğlu'nun
Bu gurur Numanoğlu'nun
Samsun'daki operasyonda şoke eden isimler gözaltında
Samsun'daki operasyonda şoke eden isimler gözaltında