Çay, makarna, tavuk kasada kaldı

Çay, makarna, tavuk kasada kaldı

4.253 lira alan asgari ücretli bir aile, kira ve faturaları ödedikten sonra alışverişe 600 TL ayırabildi, ay sonuna kadar geçinebilmek için ise elinde yalnızca 200 lira kaldı

25 Mayıs 2022 - 16:00

Sözcü’de yer alan habere göre; enflasyonun yüzde 70'e dayandığı bugünlerde asgari ücretlinin alım gücü de aydan aya eridi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır ve eşi, “Milletin geçim derdi” çalışması ile 4.253 lira alan asgari ücretli bir ailenin yaşam koşullarını canlandırdı. Faturaları ödedikten sonra ay sonuna kadar geçinebilmek için 200 lira ayıran ailenin elinde alışveriş yapmak için ise 600 TL kaldı. Ümit-Nigar Dikbayır kasaya geldiğinde aldıkları temel ihtiyaçlardan oluşan alışveriş 903 TL tuttu. Dikbayır ailesi, tavuk, çay, makarna ve bebek mamasını kasada bırakmak zorunda kaldı.

41'DEN 25'E DÜŞTÜ

Ocak ayında 41 kalem ürün alabilen Dikbayır ailesi, mayıs ayında yalnızca 25 çeşit ürün alabildi. Ümit Dikbayır “Bu aile bir ay boyunca şu aldığımız ürünlerle karnını doyurmaya çalışacak. Elinizi vicdanınıza koyun” dedi.

KALAN BÜTÇE TEMEL İHTİYAÇLARA BİLE YETMEDİ

Dikbayır ailesi, her zaman alışveriş yaptığı markete giderek dört kişilik ailenin bir ay boyunca ihtiyacı olan temel ürünleri almak istedi. Pazar alışverişi yapan Dikbayır çifti geçen ay 8 TL ödediği limona, 14.5 TL verdi. Patatesin 9.95 TL'den 17.5 TL'ye yükseldiğini fark eden Dikbayır ailesi kasaya geldiğinde aldıkları temel ihtiyaçlardan oluşan alışverişin 903 TL tuttuğunu gördü. Alışveriş için ayırdığı bütçesi yetmeyen Dikbayır ailesi, 4 ürünü kasada bıraktı.

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • harun dal
    1 ay önce
    haber aslında söyle yorumlanmalıydı. artık bir ailede 2 kişi çalışmak zorunda,..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çilek transfer sürprizi
Çilek transfer sürprizi
Türk sinemasının efsanesine son veda
Türk sinemasının efsanesine son veda