Reklam
  • Reklam
Çay ocağında zehir trafiği
Reklam

Çay ocağında zehir trafiği

Uyuşturucu tacirleri şimdi de Samsun’daki çay ocakları ve kafeler üzerinden insanları hedef alıyor. İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, “Emekli olsam dahi bu insanlarla mücadelemi sürdüreceğim, yakalarını bırakmayacağım” dedi

10 Ağustos 2018 - 09:38

Alkol ve uyuşturucu kullanım yaşının 10 düştüğü Türkiye’de, uyuşturucu tacirleri gece-gündüz demeden insanları zehirlemeye devam ediyor.

Çoğunlukla Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Samsun’daki sokak aralarının yanı sıra kafe, çay ocakları, büfeler ve hatta barlarda uyuşturucu madde ticareti sürüyor. Zehir tacirleri, Samsun’da da kullanımı her geçen gün hızla artan uyuşturucu hapları, çay ocaklarını hedef alarak satmaya çalışıyor. En popüler adı ‘Ectasy’ olan ve farklı dozları ‘Armani’, ‘At’, ‘Baklava’, ‘Butterfly’, ‘Calvin Klein’, ‘Cherry’, ‘Coca Cola’, ‘Coro’, ‘Elmas’, ‘Ferrari’, ‘Fish’, ‘Mercedes’, ‘Mitsubishi’, ‘Pokemon’, ‘Zoro’, ‘Yüzde 5’, 'Ying yang’, ‘Rolex’ adlı uyuşturucu haplar, birbirinden farklı renkler ve şekillerde satılmaya devam ediyor.

SON DÖNEMDE YÜZDE 400 ARTTI

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, “Son dönemde yapılan araştırmalar, uyuşturucunun satışı ve alışkanlıklarının artması ve emniyetle ilgili olgularının yüzde 400 oranında arttığını gösteriyor. Uyuşturucu artık toplumsal bir sorundur. Bizi en rahatsız eden kısmı ise bu işin ilkokul seviyesine kadar inmesidir. Bu ciddi anlamda toplum sağlığı, güvenlik ve gelecek açısından her yönüyle ciddi sorundur. Bu sorunu önüne geçmek amacıyla; Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Valilikler üzerinden bir takım organizasyonlar yapılıyor ancak artış devam ediyor, yapılan çalışmaların sonuçlara bakmamız ve ‘Ne kadar yeterli?’ diye sormamız gerekiyor. Yapılan organizasyonlardan, konuyla ilgili topumun gazını almak adına yapıldığı gibi bir anlam çıkmaması gerekiyor” diye konuştu. 

TOPLUMSAL DUYARLILIK LAZIM

“Uyuşturucu, geleceğimizi ve sağlığımızı tehdit eden ve de pek çok yönü olan bir sorundur” diyen Dr. Murat Erkan, “Ben, bu sorunun sadece emniyet tedbirleriyle çözülebileceğine inanmıyorum. Konuyla ilgili toplumsal bir duyarlılık gösterilmesi gerekiyor. Bu işi yaparken, profesyonellerin de ele alması gerekiyor. Toplumsal etkileri, zararlarıyla mücadele ile ilgili toplumsal davranışların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor. Sorunun çözümü için toptan ve tekil bir yaklaşım sunmak bu işi basite indirmek demektir. Çok kapsamlı ve koordinasyon anlamında birçok farklı yapıların işin içerisinde olduğu gerçek bir planlama ve proje ile hareket edilmelidir. Bilimselliğe uygun ve dünyadaki sonuç alan örnekleri de, bizim toplumsal ve sosyal yapımıza uyarlayarak geliştirilen bir planla bu sorunla mücadele edilmelidir. Mücadele kapsamındaki uygulamalar ve tedbirler bir çaba olduğunu gösteriyor ancak çabanın yanında sonuç alınmaması da gerekiyor. Çaba kendi başına yeterli olmadığında, başarısız olduğumuz ortaya çıkmaktadır. O yüzden de planı, daha farklı boyutta yapmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘TIPKI, OBEZİTE’DE OLDUĞU GİBİ MÜCADELE ETMELİYİZ’

Dr. Murat Erkan, şöyle devam etti: “Uyuşturucu konusuna özellikle Valilik ve diğer ilgili kurumlar nezdinden ciddi bakılması gerekiyor. Bununla ilgili bir politika ortaya koymak gerekiyor. Madde bağımlılığı, toplumsal sağlık sorunudur. Bunun farkında olarak, gelecek nesille ilgili yaratacağı sorunlara ilişkin bir politika geliştirmemiz gerekiyor. Tıpkı, obezite ile yaptığımız mücadelede olduğu gibi tavrımızı ortaya koymamız gerekiyor. Tespitlerin daha bilimsel ve ayrıntılı veri olarak karşımıza gelebileceği ciddi bir çalışmanın da yapılması gerekiyor. Ondan sonraki ise önlemler, elimize gelen tespitlere göre uygulanabilir. Bunun acil, kısa, orta ve uzun vadeli bir sorun olduğunu unutmamamız gerekiyor. İleride daha farklı bir boyutlarının ortaya çıkacağı düşünülerek, ona göre bir çalışma yapılarak önlem alınması gerektiğini düşünüyorum. Uyuşturucunun yaygınlaşmasının nedenlerini ortaya koyarak, çözüm aramak zorundayız. Bunun başka yolu yoktur.”

CİDDİ BİR MÜCADELE VERİYORUZ

Yıllık izinde olduğunu ancak kentteki olayları yakinen takip ettiğinin altını çizen Samsun İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ise, “Toplumumuzun sağlığı ile oynayan bu zehir tacirleri ile mücadelemiz sürüyor. Ekiplerimiz sahada her daim, tepelerindeler. Toplumumuzun can ve mal güvenliğini korumak adına, gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Üç gün önce bir kişiyi yakaladık. Önceki gün de iki tane yakalama vardı. Ciddi mücadele veriyoruz. Geçtiğimiz gün evde arama yaparken ekiplerimizin aracının lastiklerini bıçakla kestiler” ifadelerini kullandı.

‘EMEKLİ DAHİ OLSAM MÜCADELEMİ SÜRDÜRECEĞİM’

Vedat Yavuz, şöyle devam etti: “Bu insanların toplumumuzun huzurunu bozmaya hakkı kesinlikle yoktur. Ben şahsım olarak, emekli olsam dahi bu insanlarla mücadelemi sürdüreceğim, yakalarını bırakmayacağım. Elimden gelenin en fazlasını yapacağım. Vatandaşlarımız da bu konuda duyarlı olup, mücadelemize destek verirler ise çok seviniriz.”

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kendisi beklenirken cenazesi geldi
Kendisi beklenirken cenazesi geldi
Hedef kalan tüm  maçları kazanmak
Hedef kalan tüm maçları kazanmak