CHP’den Gülsan esnafına ziyaret
Reklam
  • Reklam

CHP’den Gülsan esnafına ziyaret

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, beraberindeki parti üyeleriyle, son günlerde tartışmaya konu olan Gülsan Sanayi Sitesi’nde kamulaştırma ve taşınma mağduriyetleri ile ilgili esnaf ziyareti gerçekleştirdi

13 Ocak 2021 - 10:49

 

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İl Başkan Yardımcıları Nizam Akman, Eyüp Odabaş, Canik İlçe Başkanı Bülent Kutbay ve ilçe yöneticiler, son günlerde Samsun kamuoyu gündemine tekrar gelen Gülsan Sanayi Sitesi’nde yaşanan kamulaştırma ve taşınma mağduriyetleri ile ilgili esnaf ziyareti yaptı. CHP’liler, esnafın sorunlarını dinledi ve not aldı.

ESNAFA DAYATMA YAPILMAKTADIR

Toplantı sonrasında açıklama yapan İl Başkanı Türkel, “Yıllardır kaldırılması gündemde olan Gülsan Sanayi Sitesi’nin taşınması ile ilgili 2018 yılında somut bir adım atılmış, kamu ile esnafın arasında köprü oluşturacak bir kooperatif kurulmuş, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin önerisi kooperatif ve esnafın oluru ile İlkadım’ın Toybelen mevkisine taşınma alanı olarak tespit edilmiştir. Açıklanan kanun hükmünde kararname ile kamulaştırma ve yeni sanayii sitesinin inşaatı TOKİ ve Büyükşehir Belediye iş birliğine devir edilmiş, asıl tartışmanın fitili ateşlenmiştir. Gülsan Sanayi Sitesi’nde belirlenen kamulaştırma bedeli metrekaresi 2 bin liradır. Yani ortalama 100 metrekarelik bir dükkâna TOKİ 200 bin lira şehrin son kupon arazisinde para ödenmek isterken, Toybelen’de aynı metrekarede olan dükkânı 344 bin lira esnafa alacaksınız dayatması yapmaktadır. TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi, kurulan kooperatifi devre dışı bırakmış yapılan binalar esnafın görüş ve önerileri alınmadan ben yaptım siz kullanacaksınız söylemi ile satışa çıkarılmıştır. Ayrıca eski kararda Toybelen’den dükkân alacakların Gülsan’da esnaf olma şartı varken. ‘344 bin liraya almaz iseniz başkasına satarız’ diye esnafa aba altından sopa gösterilmektedir. Biz Toybelen’de kimlerin o arsaları köylüden kaç paraya kapatıldığını biliyoruz. Pandemi sürecinde esnaf can çekişiyor. Geç değil gelin esnafımızı dinleyin. Ben yaptım oldu anlayışı kimseye bir şey kazandırmaz. Gülsan’ın mevcut yerini biçtiğiniz değerin onlarca katına ranta açar iken esnafımızı ezmeyin. Binlerce esnafın, ustanın, çırağın, mal sahibinin, kiracının hakkına sahip çıkın” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Caner şoku!
Caner şoku!
Duygulandıran tribün
Duygulandıran tribün