CHP’DEN SANTRAL AÇIKLAMASI: Yer seçimi hatalı
Reklam
  • Reklam

CHP’DEN SANTRAL AÇIKLAMASI: Yer seçimi hatalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkan Fatih Türkel,  “Çarşamba Biyoküyle Enerji Santrali’nin yer seçimi hatalıdır” dedi

02 Haziran 2020 - 11:58

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkan Fatih Türkel, Çarşamba Ovası’nda kurulumu devam eden ve hakkında açılmış pek çok dava olan biyokütle enerji santralinin yerinin yanlış olduğunu söyledi. Türkel, “Bilindiği üzere Çarşamba Ovası’nın ortasında yer alan Eğercili Mahallesi’nde tartışma ve dava konusu olan biyokütle enerji santrali için Samsun 3. İdare Mahkemesi 18 Mart 2020 tarihinde nihai kararını vererek, Samsun Valiliğinin ‘ÇED Gerekli Değildir’ işlemini iptal etti ve santral şantiyesi, halkımızın ısrarlı tepkileri sonucunda Valiliğimiz tarafından 11 Mayıs 2020 tarihinde mühürlendi. Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin nihai iptal kararında, tesisin kurulacağı alanın Çarşamba ‘büyük ova’ koruma alanı içinde yer aldığı, ‘nitelikli tarım alanı" olarak tanımlı olduğu ve 1. sınıf tarım arazisi vasfında olduğu belirtilmiştir. Tarım arazilerinin amaç dışı kullanımını önlemek devletin öncelikli görevi olduğu hatırlatılmakta olup, bu tesiste günde 630 ton biyokütle yakılacak, 1600 metreküp yeraltı suyu kullanılacak ve 38 ton kül çıkartılacak. Bu tesis kömür ile çalışan termik santrallerden yüzde 150 daha fazla azot oksit, yüzde 600 daha fazla uçucu organik bileşenler, yüzde 190 daha fazla partikül madde ve yüzde 125 daha fazla karbon monoksit yayacak” dedi.

ŞİRKET ÇIKARI ÖNEMLİ DEĞİLDİR
İl Başkanı Türkel, şöyle devam etti: “Mahkeme kararında; söz konusu biyokütle enerji santralinin Çarşamba büyük ova koruma alanı dışında inşaa edilebileceği alternatif alanların bulunduğu da vurgulanmaktadır. Ayrıca yine mahkemenin kararında, sadece santralin kurulacağı alan değil, bu alanın etkileyeceği çevre ve tarımsal yapının da gözetilmesi zorunludur” denilmektedir. Mahkemenin kararlarından anlaşılacağı üzere Çarşamba Biyoküyle Enerji Santrali’nin yer seçimi hatalıdır. Bizim üzerinde durduğumuz husus budur. Bizim için önemli olan Çarşamba Ovası’nın korunması her türlü şirket çıkarlarının üzerindedir. Çarşamba Ovası’nda yaşamını sürdüren, tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ve ülkemize hizmet eden yaklaşık 30 bin çiftçimizin geleceğini hiçbir şirket çıkarına değişmeyiz.” 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Zorlu rakipler bizi bekliyor’
‘Zorlu rakipler bizi bekliyor’
‘Şampiyonluk forması duvara asılır’
‘Şampiyonluk forması duvara asılır’