Çiftçi bunu nasıl karşılayacak?
Reklam

Çiftçi bunu nasıl karşılayacak?

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Her tarla başına elektrik aboneliğini çiftçi nasıl karşılayacaktır?” diye sordu

02 Temmuz 2022 - 09:37

TBMM Genel Kurulu’nda İYİ Partinin grup önerisi (Tarımsal sulama yapılan tarım arazileri için aylık fatura ödemelerinin olumsuz etkileri) üzerine yaptığı konuşmada Zeybek, “YEDAŞ’ın bölgede, ülkemizin diğer bölgelerinde de elektrik dağıtım şirketlerinin uygulamaya koymuş olduğu, her tarla başına bir elektrik aboneliği üreticiye ek maliyetler getirecek, zor şartlarda üretim yapan çiftçiyi üretim yapamaz duruma düşürecektir. Her aboneliğin ek maliyetler getirdiği, üreticinin faturasını geciktirdiğinde YEDAŞ tarafından kesme ve bağlama ücretleri ile çiftçiyi daha da zora sokacaktır. Üretici, sulamada aboneliğini kullandığı her tarlasına götürerek sulamada kullandığı ücreti ödemektedir, getirilen yeni uygulamayla irili ufaklı sulama yaptığı her tarlasına abonelik işi üreticiye fazlasıyla külfet getirecektir. Sulamada kullanılan elektrik ücretleri bedellerinin aylık ödenmesi üreticimizi olumsuz etkileyecektir” dedi

SAMSUN OVALARINDA SULAMA ALTYAPISI YETERSİZ

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Su bakımından, sulama için en şanslı illerimizden olan Samsun’da sulama altyapısı uzun yıllar geçmesine rağmen, kapalı sisteme geçememiş ve sistem tamamlanamamıştır. Kızılırmak ve Yeşilırmak üzerinde kurulu bulunan Altınkaya, Suat Uğurlu, Hasan Uğurlu ve Çakmak barajların 1990’lı yıllarda bitirilmesine rağmen Terme, Çarşamba, Tekkeköy, Bafra, Alaçam ovalarında sulanamayan arazilerin olması dikkat çekicidir. Bölgede bulunan sulama sistemleri, kapalı sisteme dönüştürülerek, su kaybının önlenmesi ve sulanmayan alanların kalmaması için da ha kolay sulama sistemi olan kapalı sistem sulamaya geçilmesi zorunludur. İç bölgede bulunan, Kavak, Lâdik, Havza, Vezirköprü ilçelerimizde; Derinöz, Lâdik Gölü, Vezirköprü barajı, Duruçay, Hacıdede, Dereköy, Fundacık, 19 Mayıs gibi yeterli Baraj ve Göletlerin olmasına rağmen, sulama altyapısının yetersiz olması sebebiyle yeterli miktarda sulama yapılamamaktadır” diye konuştu.

AĞIR ŞARTLARDA ÜRETİM YAPILAMAZ

“Elektrik fiyatları ile mazot fiyatları çok yüksek, bu şartlarda üretici nasıl ekim ve sulama yapacaktır” diyen Zeybek şöyle devam etti: “Elektriğin fiyatını aylık artışlarla tüketime yansıtılırken, mazotun fiyatı ise haftalık değişiyor, mazot bir önceki ekim ve hasat döneminde 7 TL civarında iken günümüzde 30 Türk lirasıdır. Gübre fiyatları bir önceki ekim dönemine göre yüzde 300 artmıştır. Üretici bu yıl tarlasına yeterli gübre atamadığı için gerektiği kadar ürün alamayacaktır. Ülke genelinde sulamada, patateste için dekar başına 2.000 TL ve soğanda dekar başına 1.000 TL, elektrik kullanımında sulanan yerlerde elektrik parası ödenmektedir. Çarşamba ve Bafra ovalarında dekar başına sulamada elektrik harcanmaktadır. Üretici ürününü satmadan bu ücretleri nasıl ödeyecektir. Elektrik fiyatları kw saati 2 TL 89 kuruş ve otomatiğe bağladınız, bizim iktidarımızda; çiftçinin üretimde kullandığı elektriği bedelsiz, yani devlet desteği vereceğiz, üretim özendirilecektir. Hayvancılıktaki sıkıntılarda had safhadadır, besi hayvancılığı yapan üretici; yem ve ilaç fiyatlarının yüksekliği, maliyetlerin artışı karşısında yeterli kazanç elde edememektedirler. Süt inekçiliği yapanlar zarar etmekte, zarar eden üreticilerimiz süt ineklerini kesime göndermektedirler.”

HABER MERKEZİ

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sapık yakalandı!
Sapık yakalandı!
Mezbahadaki cinayete müebbet hapis
Mezbahadaki cinayete müebbet hapis