‘Çiftçi kışı çıkartamayacak’
Reklam
  • Reklam

‘Çiftçi kışı çıkartamayacak’

“Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun'da özellikle Bafra Ovası'nda kışlık sebze eken çiftçiyi bitirdi” diyen CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, destek gelmezse kentte çiftçinin kışı çıkartamayacağını söyledi

25 Ekim 2021 - 14:58

 

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, son dönemde mazota, gübre ve ilaca gelen fahiş zamlar ile ilgili açıklama yaptı. AK Parti iktidarına yüklenen İl Başkanı Türkel, Bafra Ovası’nda kışlık sebze eken üreticinin zor duruma düşürüldüğünü söyledi. Başkan Fatih Türkel, “Bafra Ovası'nda ekilen kışlık sebzelerin gübre ve ilaç zamanı geldi. Özellikle gübredeki günlük gelen rekor zamların önüne geçilemiyor. Kırmızı lahana, karnabahar, brokoli, pırasa, ıspanak, turp, beyaz lahana gibi kışlık ürünler tarlada gübre beklerken tarım kredi kooperatiflerindeki gübre stokları tükendi. Gübre bayileri sattıkları malı tekrar yerine koyamam korkusu ve kaygısıyla gübre satışlarını durdurdu. Son bir ayda sadece gübre fiyatlarına ortalama yüzde 50’nin üzerinde zam geldi. Çiftçi şu an karaborsada bile tarlasına atacak gübre bulamıyor. Eğer bu gübre tarlaya atılmazsa bu sene köylü, bu sene çiftçi Bafra'da perişan olacak” diye konuştu.

‘MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR’

Türkel, “Son bir ay içerisinde ortalama ÜRE gübre 250-300 TL’den 450 TL’ye, DAP gübre 250 TL’den 410 TL’ye, 26 CAN gübre 140 TL’den 290 TL’ye, 21 SÜLFAT gübre 125 TL’den 280 TL’ye çıktı. Samsun’da güllük gülistanlık bir tablo çizmek isteyen AKP’li Milletvekillerine ve AKP yöneticilerine sesleniyoruz. Mızrak çuvala sığmıyor. Ülkeyi ve tarımı getirdiğiniz durum ortada. Hemen bugün çiftçiye acil bir can suyu desteği sağlamaz, hemen gübre ve mazota acil bir ek destek açıklamazsanız çiftçimiz bu kışı çıkaramayacak” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akciğer kanserinde erken tanı önemli
Akciğer kanserinde erken tanı önemli
Kulağın koruyucu kalkanı kulak küpü 
Kulağın koruyucu kalkanı kulak küpü