Çiftçiyi faizler eziyor
Reklam
  • Reklam

Çiftçiyi faizler eziyor

CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin, ilçede tarıma verilen desteklerin yetersiz olduğunu ifade ederek, çiftçinin faiz oranları altında ezildiğini söyledi

29 Haziran 2020 - 11:46

CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin, ilçede tarıma uğraşan çiftçilerin borçlarla pençeleştiğini söyledi. Bafra’da tarım ve sanayinin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Başkan Perçin, “745 bin dekar alana yayılmış bir ova olan Bafra’da sorunun temeli iktidarın kötü tarım politikalarından kaynaklanmaktadır” dedi. Çiftçilere verilen desteklerin yetersiz geldiğini söyleyen Vahit Perçin, şöyle devam etti: “Çiftçilerin kullandığı mazotta vergi indirimi yapılmadığı için dünyanın en pahalı yakıtını kullanan çiftçiler sıralamasında başı çekiyoruz. Sulama için kullanılan elektrik giderleri çok yüksek. Bütün bunlar birim ürün maliyetini arttırırken, ürün fiyatlarının karlılık sağlamayacak oranda kalması çiftçiyi borçlu hale sokmuştur.”

‘BAFRA’DA HAYVAN VARLIĞI AZALIYOR'

“Yaş sebze meyveden ne yazık ki en çok kazanan üreten çiftçi değil, aracı kurumlar olmuştur” diyen Vahit Perçin, şöyle devam etti: “Özellikle küçük ölçekli yetiştiricilik yapan aile işletmesi durumundaki çiftçiler bankalarda gerekli kredibiliteyi sağlamakta zorluk çekiyorlar. Tarımı desteklemek için kurulan Ziraat Bankası, küçük çiftçiye zor koşullarda kredi verirken, büyük şirketler için bu prosedürler çok daha aşılabilir ve kolay olmaktadır. Çiftçiye kamu bankalarına göre daha kolay şartlarda tarım kredisi imkânı sağlayan özel bankaların ise faiz oranları yüksektir. Çiftçi bu faiz oranlarının altında ezilmektedir. Hayvancılık ve bitkisel yetiştiricilik faaliyetlerinin planlı olarak bir arada yürütülmesi ve geliştirilmesi için bilimsel çalışmalar yapılmalıdır. İlçemizin mera alanları ve canlı hayvan varlığı giderek azalmaktadır.”

 

Ebubekir YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’