CITYMALL AVM HUKUKSUZ DEĞİL
Reklam

CITYMALL AVM HUKUKSUZ DEĞİL

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Mustafa Demir, CityMall AVM ile ilgili kullanılan ‘hukuksuz’ ifadelerinin bugünkü belediye meclisinin hak etmediğini söylerken, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ise inşaatın hukuksuz olmadığını söyledi

15 Ocak 2020 - 10:47 - Güncelleme: 15 Ocak 2020 - 11:25

 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 yılı ocak ayı ikinci meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında ilgili komisyonlardan gelen 34 gündem maddesi oy birliği kabul edildi. Meclis toplantısına Atakum ilçesinde hizmete açılan CityMall AVM konusu damga vurdu. Mecliste, CityMall AVM konusunda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'e protokol imzalama yetkisi verme ve nazım imar planı değiştirme teklifi içeren maddelerin komisyonda bekletilmesi teklifi kabul edildi. Hukuksuzluğu konusunda tartışmalara neden olan alışveriş merkezi ile ilgili açıklama yapan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, kendilerinin ve Büyükşehir Belediyesi’nin kucağına bırakılan bir sorun olduğunu ifade etti. Mustafa Demir ise yatırımla ilgili gündeme gelen ‘hukuksuzluk’ ifadelerinin çok ileri bir ifade olduğunu belirterek, “Bunu bugünkü meclis ve bugünkü yetkililerin hiç birisi hak etmiyor” dedi.

‘AYKIRILIK VARSA ARAYIP BULMALIYIZ’
City Mall AVM’nin iskan ruhsatı verilmeden açıldığını hatırlatan ve nedenlerinden söz eden Cemil Deveci, “Kurumlar inşaat hızına yetişeme yetişemediler. Orada inşaat ruhsatı mahkeme kararı ile iptal edildi ve ruhsatsız hale geldi. Neden? Atakum Belediye yetkisiz olduğu için. Kendi yetki alanına girmeyen bir inşaata inşaat ruhsatı verdiği için. Burada yetkili Büyükşehir Belediyesidir. Bu önceden görülebilir miydi, görülürdü ama olmuş. Bu inşaatı hukuk dışına itmez. Hukuksuz ve kaçak inşaat statüsü kazandırmaz. Tabi ki, Büyükşehir Belediyesi orada inşaat izni vermeyinceye kadar. Kaldı ki, vermişler. Şimdi ise iskan ruhsatı aşamasındayız. Projesinde, imar durumunda, yapılan inşaatta aykırılık varsa, bunun giderilmesini arayıp bulmamız gerekiyor” diye konuştu.

DEVECİ: KUCAĞIMIZDA BİR SORUN VAR
“Komisyon raporuna konu olan hisse devri bir bağıştır” diyen Cemil Deveci, “Karşılıksız bağışlarda, meclis onayına ihtiyaç duyulmaz. Karşılıksız bir bağış olarak kabul etmek lazım. Orada bir inşaat yapılmış, 200 milyon liralık bir yatırım yapılmış. Süreç iyi yönetilmemiş ve kucağımızda hem Atakum hem de Büyükşehir Belediyesi olarak bir sorunla karşı karşıyayız. Bu sorunu çözme görevi bizim. Burada bir yatırım var. Meclise teklif ediyorum; bu kamuya kazandırılmış bir haktır, karşılıksız bir bağıştır. Komisyon raporunun meclis kararına gerek yoktur. Bu inşaatın bu noktaya gelmesine adım üzerinde çok spekülasyon yürütülen ama bu noktaya gelmesine bir kalemlik ve bir cümlelik katkısı olmayan Atakum Belediye Başkanı sıfatıyla bunu talep ediyorum” şeklinde konuştu.

DEMİR: BAŞKAN DEVECİ’YE KATILIYORUM
Deveci’nin üzerine söz alan Başkan Mustafa Demir, “Mahkeme kararından sonra konuyla ilgili dosya belediyemize geldiğinde inceledik. Firma yetkilisinin bir teklifi vardı ve hemen meclisin gündemine aldık. Protokol yapılmış deniliyor ancak böyle bir protokol yok. Bağış için protokol kararı gerekecekse, şimdi komisyonun aldığı kararla alınacak. Başkan Cemil Deveci’ye katılıyorum; bu problemi çözecek olan ilçe ve Büyükşehir Belediyesidir. Ruhsata aykırı ve emsalin dışında fazla bir inşaat yapılması söz konusudur. Yapım sırasında bunlara müdahale edilmeliydi ama bu süreçler geçmiş. Şimdi bu safhada yapılacak şey; komisyon çok güzel bir karar almış, olayı komisyonda bekletip bu konuyu araştırmak üzere bir çalışma yapalım. Bununla alakalı verilecek kararı, ilave bir meclis kararına gerek kalmadan meclis grup başkanlarımızla da görüşüp belediye yönetimi olarak uygulamaya koyabiliriz. Meclisten de karar almamız gerekiyorsa alabiliriz” ifadelerini kullandı.

‘HUKUKSUZLUK’ İFADESİ AĞIR BİR İFADEDİR’
“Bu mecliste kamu vicdanını yaralayan hiçbir karar çıkmamıştır ve çıkmayacaktır” Mustafa Demir, şöyle devam etti: “Burada bir defa ‘hukuksuzluk’ ifadesi çok ileri bir ifadedir, bunu bugünkü meclis ve bugünkü yetkililerin hiçbirisi hak etmiyor. Üstelik dışarıda bu işle hiç ilgisi olmayan, işin içyüzünü bilemeyen kişiler tarafından bu ifade ediliyor. Bizim burada muhalefeti ve iktidarı ile hiç bir şekilde asla hukuksuz bir tavrın içerisinde olunmadı ve olunmaz. Bunu tüm meclis adına ifade ediyorum.”

 

Konuşmaların ardından ilgili madde, meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. 

Tolga BİRGÜCÜ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘SÜPER LİG’İN BİTMESİNİ BEKLEDİK’
‘SÜPER LİG’İN BİTMESİNİ BEKLEDİK’
Altyapı tesisinde geri sayım
Altyapı tesisinde geri sayım