Çobanlarla çiftçiler çatıştı
Reklam

Çobanlarla çiftçiler çatıştı

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın orta kesiminde  çobanlar  ile çiftçiler arasında çıkan çatışmalarda 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

04 Mart 2018 - 11:47

Nijerya'da çobanlar ile çiftçiler arasında çıkan çatışmalarda 5 kişi hayatını kaybetti.

Emniyet görevlisi David Misal,  ülkenin Plateau eyaletine bağlı Nyiwa köyünde çıkan çatışmalarda 5 kişinin  öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Misal, onlarca evin ateşe verildiğini, çok sayıda büyükbaş hayvanın  telef olduğunu anlatarak, şiddet olaylarının sürdüğü bölgeye çok sayıda güvenlik  görevlisinin sevk edildiği bilgisini verdi.

Bölge, zaman zaman çobanlar ile çiftçiler arasındaki şiddetli  çatışmalara sahne oluyor. Son olarak Plateau eyaletine bağlı Nyiwa ve Yerimaru  köylerinde iki gün önce çıkan çatışmalarda 15 kişi yaşamını yitirmişti.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler,  çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia  ediyor.

Fulani çobanlarının ise ülkede Hristiyanların çoğunlukta olduğu güney  bölgelerinde 18. yüzyıl İslam alimi Şeyh Osman Dan Fodio'nun öğretilerini yaymaya  çalıştığı ileri sürülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti geleceğe vizyon açmaktadır
AK Parti geleceğe vizyon açmaktadır
Yabancı öğrenciler bayramı yurtlarda kutladı
Yabancı öğrenciler bayramı yurtlarda kutladı