Doğal gaza bir yılda yüzde 200 zam

Doğal gaza bir yılda yüzde 200 zam

Elektrik üretim santralleri ve sanayide kullanılan doğal gaza yüzde 20 zam yapıldı. Buradaki zamlar vatandaşa enflasyon olarak geri dönecek

05 Aralık 2021 - 15:30

Sözcü’de yer alan habere göre: Döviz kurlarındaki artış doğal gazda zam dalgasına neden oldu. Sanayinin ve doğal gazdan elektrik üreten santrallerin kullandığı doğalgaza aralık ayından geçerli olmak üzere yüzde 20 zam yapıldı. BOTAŞ, kasım ayında da sanayide kullanılan doğal gaza yüzde 48.4, santrallerin kullandığı doğal gaza ise yüzde 46.8 oranlarında zam yapmıştı. Eylül ve ekim aylarında da her iki tarifeye yapılan zam oranı yüzde 15 olmuştu. Art arda gelen zamlar sonrası sanayinin kullandığı bin metreküp doğal gazın fiyatı 4 bin 179 TL, santrallerin kullandığı doğal gaz da 4 bin 800 TL oldu. Aralık 2020'de her iki tarifedeki fiyat bin 400 TL idi. Böylece son 1 yılda sanayi doğal gazındaki fiyat artışı yüzde 199 olurken, elektrik santrallerindeki artış da yüzde 243'ü buldu. Konuttaki doğalgaz fiyatı Aralık 2020'de bin 252 TL iken, Aralık 2021'de bu rakam bin 488 TL oldu. Bu tarifedeki artış oranı da yıllık yüzde 18.9 seviyesinde gerçekleşti.

KUR FARKI YANSITILDI

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, konutlarda fiyat artışının olmamasının olumlu olduğunu, ancak sanayiye ve santrallere yapılan zamlar nedeniyle bunların vatandaşa enflasyon olarak geri döneceğini söyledi. Özdağ, bu zamların emtiadan değil kur farkından kaynaklandığını kaydetti.

BEDELİ VATANDAŞ ÖDEMEMELİ

Türkiye'nin enerji politikasının yanlış kurgulandığını söyleyen Mehmet Özdağ, bunun bedelinin de vatandaşa ödetildiğini belirtti. Özdağ, “Burada suçlu ne siz, ne de benim. Karar alanlar bunun bedelini ödemeli, vatandaş değil. Enerji sektöründeki özelleştirmeler gözden geçirilmeli. Elektrik üretiminin yüzde 80'inin özel sektörde olması kabul edilemez” dedi.

ELEKTRİK FİYATLARI DA ZAMLANACAK

Konutlara doğalgaz zammı yapılmamasının evin giderlerine pek bir faydasının olmadığını ifade eden EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, “Çünkü bu yapılan zammı çantamızda, filemizde evimize götüreceğiz. Buzdolabını açtığımızda bunu göreceğiz. Bu yapılan zammın enflasyon üzerindeki etkileri de olumsuz olacak. Mutlaka enflasyona yansıyacak” dedi. Elektrik fiyatlarının da yakında zamlanacağını anlatan Özdağ, zincirleme bir zam dalgasının yaşandığını dile getirdi. Özdağ, “Bu, Türkiye'nin enerjisini yönetememe krizidir” ifadelerini kullandı.

ZAMLAR KALKINMAYA ZARAR VERİYOR

Enerji Uzmanı Çağada Kırım, son yapılan zamla sanayicinin elektrik maliyetinin de yüzde 10 artacağını ifade ederek, bunun tüketiciye mutlaka yansıtılacağını belirtti. Kırım, “Maliyetin sanayicinin sırtına yüklenmesi uygulamasından ivedilikle vazgeçilmeli. Aksi takdirde Türkiye'nin kalkınması mümkün değil” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erken teşhis hayat kurtarıyor
Erken teşhis hayat kurtarıyor
Skolyoz tedavisi geciktirilmemeli
Skolyoz tedavisi geciktirilmemeli