Dolardaki artış sağlığı vurdu
Reklam
  • Reklam

Dolardaki artış sağlığı vurdu

Samsun Sağlık Müdürlüğü, hastanelerde israfın önlenerek tüm kaynakların etkin ve verimli kullanılmasının sağlanması amacıyla, 'Tasarruf Takip Birimi' kurulması talimatı verdi. Buna göre tüm hastanelerde sağlık hizmetleri aksatılmadan, azami tasarruf yapılacak

25 Nisan 2019 - 09:45 - Güncelleme: 26 Nisan 2019 - 16:51

Dövizdeki yükseliş sonucu artan fiyatlar, kamudaki sağlık hizmetlerini vurmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü'nün, 2019 yılı için ‘Mal, hizmet ve sermaye giderlerinden tasarruf’ genelgesi kapsamında, Samsun Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı hastanelerde de 'Tasarruf Takip Birimi' kuruluyor. Buna göre tüm hastanelerde sağlık hizmetlerinin aksatılmamasına dikkat edilerek,  azami tasarruf yapılacak.

 

HASTANE MÜDÜRLERİNE TOPLADI

Samsun Sağlık Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri Başkanlığı da alınacak tasarruf önlemleri kapsamında Erol Öztürk başkanlığında hastane müdürleri ve ilgili uzmanların katılımıyla toplantı düzenlendi. 2018 mali yılının Finansal Analizi ile 2019 mali yılı Bütçe hedefleri doğrultusunda ilk 3 aylık gerçekleşmelerin ve yapılması planlanan çalışmaların ele alındığı toplantıda; ‘Önce insan’ anlayışından hareketle sağlık hizmetinin aksatılmadan sunulmasının asıl amaç olduğu ve bu amacın gerçekleşmesinde, israfın önlenerek tüm kaynakların etkin ve verimli kullanılmasının önemine vurgu yapıldı.

 

HİZMET ALIMLARI KONTROL ALTINA ALINACAK

Toplantıda aynıca Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğünün Tasarruf Takip Ofisi'nin kurulması ile ilgili yazısına istinaden hastanelerde 'Tasarruf Takip Birimi’’ kurulması da benimsendi.  Yapılan toplantıda özel mal, hizmet ve sermaye giderleri kapsamında yapılacak tasarruflar da enine boyuna masaya yatırıldı. Bu kapsamda Samsun'da hastanelerde, tıbbi malzeme tüketiminde yerindelik sağlanması başta olmak üzere, ilaç harcamalarının kontrol altına alınması, laboratuvarların etkin olarak kullanılması, tıbbi cihaz tedarik ve planlamalarında israfın engellenmesi, tıbbi cihazların bakım ve onarımları sağlanması, görüntüleme hizmetlerinde gereksiz istemlerin azaltılması ve sağlık hizmet alımlarının kontrol altında tutulmasına yönelik önlemler görüşüldü.

İŞTE ALINACAK TASARRUF ÖNLEMLERİ

Bu kapsamda hastanelerde 'tasarruf takip birimleri'nce sıkı takibe alınacak ortak mal, hizmet ve sermaye giderleri kapsamında yapılacak tasarruflardan bazıları şöyle: 

-Yemek hizmetlerinde kontrol mekanizması güçlendirilecek

-Enerji tasarrufu için farkındalık çalışmaları yapılacak

-Hastane Bilgi Yönetim Sistemi giderleri kontrol altında olacak

-Araç kullanımı ve yakıt tüketimindeki israf engellenecek

-Kira harcamaları kontrol altına alınacak

-Temizlik harcamalarındaki israf engellenecek

-Teknik servis hizmetleri tasarruf odaklı sunulacak

-Haberleşmede israf yapılmayacak

-Su sarfiyatı azaltılacak

-Bilgisayar ve donanımları ekonomik ömürlerince etkili şekilde kullanılacak

-Hastane içi yönlendirme hizmetleri zaman israfını ve kuyrukları önleyecek şekilde yapılandırılacak.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
En güvenli sigorta: Altın
En güvenli sigorta: Altın
Sünneti 'oldu bitti' ye getirmeyin
Sünneti 'oldu bitti' ye getirmeyin