DOMUZ GRİBİ HORTLADI!
Reklam
  • Reklam

DOMUZ GRİBİ HORTLADI!

Ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da binlerce vatandaşın ‘Domuz Gribi’ olarak adlandırılan A (H1N1) ve influenza B virüslerine yakalandığı belirtiliyor. Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, söz konusu virüse karşı tüm vatandaşlara dikkatli olmaları yönünde çağrı yaptı

09 Ocak 2020 - 11:12

Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun’da da mevsimsel olarak yaygınlaşan üst solunum yolu hastalıkları, kış mevsimiyle beraber tekrar baş gösterdi. Ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da binlerce vatandaşın ‘Domuz Gribi’ olarak adlandırılan A (H1N1) ve influenza B virüslerine yakalandığı belirtiliyor. Hastanelere çok sayıda şikayetin geldiği virüsle ilgili, başvurular her geçen gün artarken çoğu vatandaş evinde yat döşek yatırıyor. Konuya ilişkin Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, vatandaşlara virüs konusunda dikkatli olmaları yönünde seslendi. Toplu ortamlardan kaçınılması, tokalaşma, öpüşme, el ve burun hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Murat Erkan, hastalığı yakalananların ise sağlıklı insanlara bulaştırmamaları adına toplumdan izole olarak kendi ortamlarında istirahate geçmelerini tavsiye etti, bol bol sebze, meyve ve sulu gıda tüketimi önerdi.

TOKALAŞMAYIN

Dr. Murat Erkan, “Belli mevsimlerde bu tür hastalıklar baş gösteriyor. Bu yıl da kış aylarında bu virüse bağlı bir artış görmekteyiz. Konuyla ilgili vatandaşlarımızın duyarlı ve bilinçli olması gerekmektedir. Virüse karşı önlemlerden söz edecek olursak; bu dönemde toplumsal alanlardan uzak durulması, Türk milletinin geleneğinde olan tokalaşma ve öpüşme gibi alışkanlıklardan kesinlikle uzak durulması, ortak kullanılan malzemelerin kullanılmasından kaçınılması gerekiyor. Söz konusu virüs havada asılı olan partiküllerin üzerinde bulunduğunun bilincinde olunması gerekiyor. Dolayısı ile burada temkinli olmak, virüse yakalanmamak için el ve burun hijyenine son derece dikkat edilmesi, yani solunum yollarının sık sık temizlenmesi gerekiyor. Kış mevsimlerinde özellikle ve özellikle gıda alımına dikkat edilmesi ve sıvı gıda alımını artırmak direnci artıracaktır” dedi.

KALABALIKTAN SAKININ!

İnfluenza virüsüne yakalanan kişilere seslenen Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, “Bu enfeksiyona yakalanmış hasta kişilerin mutlaka kendileri açısından istirahat etmesi, diğer kişilere bulaştırmamaları adına da toplumdan izole olmaları gerekiyor. Kalabalık ortamlarda bulunmamalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

‘AŞI OLUN’ UYARISI

Diğer yandan kronik hastalıkları olan yaşlı vatandaşlara da çağrı yapan Murat Erkan, şöyle devam etti: “Söz konusu virüs, toplumsal bir tehdit içermektedir. Bağışıklıkla ilgili sonumum yolu hastalığı olanlar kronik hastalığı olanlar ekstra dikkatli olmalıdırlar. Diyabet ve kolesterol gibi kronik hastalıkları olan vatandaşlarımız, söz konusu grip durumunda daha büyük sorunlar yaşayacaklardır. Burada atılması gereken adım yani alınması gereken tedavi aşılama yöntemidir. Ayrıca bol bol sebze ve meyve tüketilmesi yani vitamin alınmasının da direncin artırılarak virüsle mücadeleyi etkin kılacağı bilinmelidir.”

‘TOPLUMSAL BİLİNÇ OLUŞTURULMASI LAZIM’

“Uyarılarımız, ciddi anlamda sağlık sorununun oluşmasına neden olacak önermelerden sadece bazılarıdır” diyen Dr. Murat Erkan, “Söz konusu virüs ile ilgili önlenebilir ve önlenemeyecek kısımlar var. Şöyle ki söz konusu virüs var olduğu sürece dünya üzerinde bir hastalık yaratacaktır. Ancak virüsün topluma yayılması noktasında bir takım önlemler alınabilir. Burada görev kamuya düşüyor. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’na ve ilgili birimlerine ciddi görevler düşmektedir. Söz konusu virüsün yayılmasını önlemek ve yakalanan vatandaşlar için bilgilendirme çalışmaları, eğitimler verilmesi gerekmektedir. Mutlaka bununla ilgili çalışmalar yapılıyordur ancak bu çalışmaların artırılması, hastalıklarla mücadelede toplumsal bir tutum ve davranış biçiminin oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Tolga BİRGÜCÜ

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dağlı’dan 20 Ocak mesajı
Dağlı’dan 20 Ocak mesajı
Terme’de kar mesaisi sürüyor
Terme’de kar mesaisi sürüyor