Eczacı Odası: İtiraz ediyoruz

Eczacı Odası: İtiraz ediyoruz

04 Nisan 2020 - 09:51

Samsun 6. Bölge Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, kentte maske satışında fırsatçılık yaptıkları gerekçesiyle ceza kesilen iki eczane ile ilgili verilen karara tepki gösterdi. Maskelerin fatura ve satış fişi bilgilerini paylaşan Karacan, uygulamaya itiraz etti

Ticaret Bakanlığı’nın, fahiş fiyat uyguladıkları fırsatçılık yaptıkları gerekçesiyle para cezası kestiği eczane listesinde Samsun'dan da iki eczanenin de yer aldığını kaydedildi. Alınan ceza kararı üzere listede adı geçen eczanelere giderek, maskelerin alış faturaları ve satış fişlerini incelediklerini kaydeden ve eczanelerin maske fatura bilgilerini paylaşan Samsun 6. Bölge Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, tespitlerin hatalı olduğunu kaydederek eczanelere haksızlık yapıldığını söyledi.

'HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILMIŞTIR'
"Buna göre reklam, haksız ticaret uygulaması, fahiş fiyat, fırsatçılık oluşmadığı açıkça görülmektedir" diyen Başkan Karacan, "Bu bilgiler doğrultusunda; Samsun Valiliği Ticaret İl Müdürlüğü ile görüşülmüş, itirazı işlem başlatılmış, konu tüm bilgi ve belgeler ile Ticaret Bakanlığı’na da taşınmış, hukuki işlem başlatılmıştır. Yaşadığımız olağanüstü dönemde; maske, dezenfektan ve eldivenlerin tüketiminde oluşan yoğunluktan dolayı hammadde teminine bağlı olarak fiyatları artış göstermektedir. Buna bağlı olarak eczacılar da sattığı fiyata yerine ürün koyamamaktadır. Artan fiyatlardan dolayı eczacıların sorumlu olmadığının bilgisini daha önce siz değerli basın mensupları ile paylaşmıştık; şimdi tekrarlıyor, alış faturalarını ekte bilgilerinize sunuyoruz. Zorlu salgın dönemini yaşadığımız şu günlerde ülkemizdeki sağlık sisteminin vazgeçilmez bir parçası olan eczanelere yönelik maske ve dezenfektan satışı ile ilgili haksız kesilen cezalara kesinlikle karşı çıkıyoruz. Maske ve dezenfektan ürünlerinin fiyatlarının bu süreçteki artış sebeplerinin eczaneler olmadığını her platformda dile getirdik ve getiriyoruz. Hangi yolla nasıl imal edildiği ve satıldığı belli olmayan maske satış noktalarının denetlenmesi yerine birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerin denetlenmesi ise sözün bittiği yerdir. Eczacılarımızı kamuoyunu nezdinde küçük düşüren, gerek medyada, gerekse sosyal medyada mesleğimizin itibarını zedeleyerek haksız itham oluşturan bu uygulamanın karşısındayız ve eczacılarımızın yanındayız" diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tarım alanlarında çekirge mücadelesi
Tarım alanlarında çekirge mücadelesi
OKA, 'Orta Karadeniz’i kalkındırıyor
OKA, 'Orta Karadeniz’i kalkındırıyor