‘Eğitimdeki çöküş engellenmeli’
Reklam
  • Reklam

‘Eğitimdeki çöküş engellenmeli’

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Öğretmenlerimize, eğitim ve öğretime gerekli önem verilmelidir. Eğitim ve öğretimdeki çöküş engellenmelidir” dedi

25 Kasım 2021 - 08:41

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle açıklama yaptı. Zeybek, “Eğitim ve öğretimde, öğretmenin görevi farklıdır. Öğrenci ailesinden sonra ilkyakınlık duyduğu, güvendiği kişi öğretmenidir. Eğitim ve öğretimde çağdaş değerlerin gerisinde kalmamak için öğretmenlerimize önemli görevler düşerken, ülkemizi yönetenlere de öğretmenleri sorunsuz biçimde sınıfına göndermek, ders verdirmek düşüyor. Öğretmenlerin ekonomik sıkıntıları düşünmeden görevlerini yerine getirmeleri sağlanmalıdır. Ülkemizde öğretmenlerimizin büyük sıkıntı içerisinde olduklarını meslek örgütleri sık, sık dile getirmelerine rağmen yıllardır iktidarda bulunanlar sorunlara kayıtsız kalmış ve seçim dönemlerinde çözüm sözleri vermelerine rağmen çözüme kavuşturulamamıştır. Ülkemiz okullarında görev yapan öğretmenler çeşitli kategorilere ayrılmış, kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen görevlendirmeleri ile öğretmenlerimiz arasında ayrımcılık yapılmıştır. Öğretmenlerimiz, aynı işi yapıp fakat farklı ücret almaktadırlar. Bunların dışında öğretmen olmak için okuyup fakat atanamayan binlerce öğretmenimiz mevcuttur. Öğretmenlerin sorunları çözülmeden eğitim- öğretimde gerekli başarı yakalanamaz” diye konuştu.

 

19 YILDA 8 BAKAN DEĞİŞTİ

Milletvekili Zeybek, “Eğitim- öğretimin sorunlarını çözemeyen iktidar, 19 yılda sekiz Milli Eğitim Bakanı değiştirerek çare aramış fakat eğitim büyük çöküş içerisine sürüklenmiştir. Geleceğimizin güvencesi gençlerimizin eğitimleri konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan gerekli önlemler zamanında alınmalı; öğretmenlerimizin özlük hakları ile yaşam koşulları düzeltilmeli, derse giren öğretmen başka bir iş düşünmemelidir. Öğretmenler arasındaki farklılıklara son verilmeli, öğretmenler meslek kanunu ile 3600 ek gösterge hakları en kısa zamanda verilmelidir. Eğitim ve öğretim çağındaki gençlerimizin yaşanılan sıkıntılarda hiçbir sorumluluğu yoktur, suç yönetenlerindir, gereken düzenlemeler zamanında yapılmalıdır. Eğitim-öğretimdeki kayıpların telafisi çok zor ve imkansızdır. Her bilginin, yeniliğin temeli eğitim-öğretim ve öğretmenlerimizdir” dedi.

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tıbbi alet sektörü zorda
Tıbbi alet sektörü zorda
Samsun’da koronada artış var
Samsun’da koronada artış var