Emanetimizi geleceğe güvenle taşıyoruz
Reklam
  • Reklam

Emanetimizi geleceğe güvenle taşıyoruz

Samsun Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Dr. Ali Sarıalioğlu, “Bize düşen görev atalarımızın yadigarı gelecek nesillerin bize emaneti tarihi tescilli kültür varlıklarının geleceğe güvenle devredilmesini sağlamaktır” dedi

15 Ekim 2021 - 16:17

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Samsun Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü öğrencileriyle birlikte ‘Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon’ konulu seminer gerçekleştirildi. Seminerde açılış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Suna Koşun, “Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon ülkemizde üzerinde durulması gereken ve bir alan olup bölgemizde bu alanda önemli çalışmalar gerçekleştiren Samsun Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü’ne bize bu semineri verdikleri için teşekkür ederiz” dedi.

SARIALİOĞLU SUNUM YAPTI

Samsun Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Dr. Ali Sarıalioğlu ise gerçekleştirdiği sunumunda yakın zamanda tamamlanan Ünye Saray Hamamı restorasyonu, Ordu Taşbaşı Kilisesi restorasyonu, Samsun İlkadım Selahiye Mahallesi tarihi kent dokusunu iyileştirmesi projeler, Samsun Alaçam ilçesi tarihi kent dokusunu iyileştirmesi projeleri halen yapımı devam eden Boyabat tarihi kent dokusunu iyileştirmesi uygulaması, Sinop Buzhane restorasyon uygulaması, Sinop Tarihi Cezaevi restorasyonu, Sinop Kalesi restorasyonu ve ihalesi yeni yapılan ve kısa sürede tamamlanması planlanan Samsun Yeni Müzesi projeleri ile ilgili teknik anlatım gerçekleştirildi.

MEVLANA’DA ÖRNEK

Sarıalioğlu, “Hz. Mevlana’nın dediği gibi bir mum bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez. Atalarımızın yadigarı gelecek nesillerin bize emaneti tarihi tescilli kültür varlıklarının korunmasında herkesin üzerine düşen tecrübeyi, bilgiyi meslektaşlarıyla ve yetişen yeni nesille paylaşmak, bu nadide eserlerin geleceğe güvenle devredilmesini sağlamaktır. Bize yapılan çalışmaları meslektaş adaylarımızla paylaşma imkanı veren Rektör hocamız Prof. Dr. Yavuz Ünal’a, Dekan hocamız Prof. Dr. Hakan Sağlam’a ve Dr. Öğretim Üyesi Suna Koşun’a teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

KİMLER KATILDI?

Seminere Samsun Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan Mimar Filiz Atıcı, Mimar Büşra Tekatlı, Mimar Rabia Nur Sula Aksakal, Mimar Eda Eray Aravi ve Mimar Hande Güneş Anıl ve Mimarlık Fakültesi Öğretim üyeleri katıldılar. Seminer öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla tamamlandı.

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tıbbi alet sektörü zorda
Tıbbi alet sektörü zorda
Samsun’da koronada artış var
Samsun’da koronada artış var