Engellinin ‘rampa’ isyanı!
Reklam
  • Reklam

Engellinin ‘rampa’ isyanı!

Samsun'da, toplu taşıma hizmeti veren SAMULAŞ’a ait tramvaylarda pandemi süresince virüs yayılımını azaltmak için engelli rampalarının açılımını bir süreliğinde durdurma kararı alındı. Hastaneye gitmek için tramvayı kullanmak isteyen 52 yaşındaki bedensel engelli Tayfun Hakan Çoban, dört ayrı vagona da binemezken yaşadıklarını isyan etti

29 Haziran 2020 - 11:21

Samsun Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş.’ye (SAMULAŞ) ait Hafif Raylı Sistem’de (Tramvay), pandemi süresince virüs yayılımını azaltmak için engelli rampalarının açılımını bir süreliğinde durdurma kararı alındı. Karar uygulanırken, 52 yaşındaki bedensel engelli Tayfun Hakan Çoban, hastaneye gitmek için tramvaya binmek istedi. Ancak vatman engelli rampasını açmadı. Dört ayrı tramvay beklediğini ileri süren Çoban, rampanın açılmaması üzerine polis çağırdı. Bu kez görevliler rampayı açtı. Geç de olsa hastanedeki randevusuna giden Çoban, "Şikayetçi olacağım" diye konuştu.

‘POLİS ÇAĞIRINCA AÇTILAR’
26 Haziran günü kent merkezindeki bir hastaneye gitmek için bedensel engelli aracıyla yola çıkan Çoban, Atakum Belediyesi durağına gelerek tramvay beklemeye başladı. Bir süre sonra gelen tramvaya aracıyla binmek isteyen Çoban, vatmanın engelli rampasını açmaması üzerine binemedi. Bütün uyarılara rağmen vatman engelli rampasını açmadığı gibi Çoban'ı tramvaya bindirmek içinde yardımcı olmadı. Çoban ise bu anları saniye saniye kayıt altına aldı. Geçen dört vagona binemeyen Çoban, son olarak polis çağırdığını ifade ederek, "Polis gelince rampayı açmak zorunda kaldılar" şeklinde konuştu.

‘ULAŞIM HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR’
1 Haziran'dan önce alınan karara saygı gösterdiklerini dile getiren Çoban, "O gün hastanedeki randevuma gidecektim. Ama 4 tramvay geldi geçti. Ne rampayı açtılar ne de bana yardım ettiler ve beni almadılar. Polis çağırdım. Polis görünce rampayı açmak zorunda kaldılar. Bizler zaten zor dışarıya çıkan insanlarız. 1 Haziran'da her şey normalleşti. Ama belediye hala normalleşemedi. Bizim başka bir araç kullanma şansımız yok. Belediye bizlerin anayasal ulaşım hakkımızı elimizden alıyor" ifadelerini kullandı.

‘ONURUMU KIRDILAR ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM’

Başına gelenleri kayıt altına alan Tayfun Hakan Çoban, aynı şeylerin ağır engelli olan eşi Ayşe Çoban ile birçok arkadaşının da başına geldiğini söyledi. Engelli araçlarını ağır ve kaldırılıp tramvaya konulmasını çok zor olduğunu belirten Çoban, "Bir kaç gün önce, yine beni tramvaya almadılar. Ben de tramvayın yolunu kestim. İnsanlar bana yardım edeceklerine tepki gösterdiler. İnsanlarımız duyarlı değiller. Bunun için o rampaların açılması şart" dedi.

SADECE 3 ARALIK'TA HATIRLANIYORUZ

Kendisi için değil kentte bulunan diğer bedensel engelli vatandaşlar için de mücadele ettiğini belirten Çoban, şöyle devam etti: "Benim onurumu kırdılar. Kendimi çok kötü ve aşağılanmış hissettim. Bunlar ülkenin aracı, kimsenin özel aracı değil. Bizleri sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hatırlıyorlar. Şimdi de ulaşım hakkımızı elimizden alıyorlar. Bu görüntülerle birlikte savcılığa şikayette bulanacağım. Bunlar benim demokratik hakkımı engelliyor. Bu olay düzeltmezlerse SAMULAŞ'ın önünde eylem yapacağım.”

SAMULAŞ: KARAR ALMAK ZORUNDA KALINDI

SAMULAŞ yönetiminden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise “Sayın yolcularımız, kovid-19 pandemi süresince virüs yayılımını azaltmak için engelli rampalarının açılımını bir süreliğinde durdurma kararı almak zorunda kalınmıştır. Engelli vatandaşlarımızın tramvaylara binişi ile ilgili gerekli yardımı personellerimiz yapacaktır. Bu süreçte anlayışınız için teşekkür ederiz” denildi.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’