Esnaftan Bağ-Kur’da kolaylık talebi

Esnaftan Bağ-Kur’da kolaylık talebi

TESK Başkanı Palandöken, esnafın mevcut ekonomik ortamda en önemli ödeme kalemlerinden Bağ-Kur primlerini ödemekte zorlandığına dikkat çekerek, "Bu primlerde indirim bekliyoruz. Düzenli Bağ-Kur ödeyenler için indirim yüzde 10’a çıkarılmalı" dedi

05 Aralık 2021 - 15:17

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın Bağ-Kur primlerinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, hem ücretlerde hem ödeme şekillerinde değişiklik yapılması gerektiğini talep etti. Palandöken, “Esnafımız gerek pandemi şartları gerek kur yükselmesi gibi durumlar nedeniyle ekonomik olarak zorlanıyor. Bu da en önemli ödeme kalemlerinden biri olan Bağ-Kur primlerini ödemesini zorlaştırıyor” diye konuştu. 

‘ZAM KAPILMAMALI’

“Bu nedenle en düşüğü 1055 Lira olan primlerin düşürülmesi esnafımıza çok büyük rahatlama getirir” diyen Palandöken, “Fakat asgari ücrete gelecek zam oranıyla birlikte yeni yılda Bağ-Kur primleri de aynı oranda zamlanacak. Esnafımızın indirime ihtiyacı varken gelecek sene Bağ-Kur primlerine zam yapılmamalı” şeklinde konuştu.

‘YÜZDE 10 İNDİRİM YAPILMALI’

Düzenli primi ödeyebilen esnafa da teşvik edici adımlar atılması gerektiğine değinen “Palandöken, “Kendi Bağ-Kur primini ve çalışanlarının primlerini düzenli ödeyenler için 2016'dan beri devam eden yüzde 5'lik indirim söz konusu. Fakat bu oran yeni yılda yüzde 10'a çıkarılmalı ve bunun gibi ödemeyi kolaylaştıracak, düzenli ödemeyi teşvik edecek çeşitli kolaylıklar sağlanmalı” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir'den taksi ihalesi
Büyükşehir'den taksi ihalesi
Hepimizi müreffeh günler bekliyor
Hepimizi müreffeh günler bekliyor