• Reklam
FEDAKARLIK GÜNÜ

FEDAKARLIK GÜNÜ

Hükümetin açıkladığı Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı, iş dünyasından kabul görürken, Samsun'da da yankı buldu. Samsun'daki eğilim indirim yerine yeni zam yapmamak olarak kurgulandı. Samsun’un büyük firmaları en az yüzde 10 indirime gitti

11 Ekim 2018 - 09:48

Hükümetin açıkladığı Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı, iş dünyasından hızla kabul gördü. Birçok markalar kampanyada yer almak için sıraya girerken, Samsun'da da esnaf ve oda başkanları da enflasyon mücadele programı içerisinde yer alacaklarını belirttiler. Esnafların ağırlıkta bulunduğu Samsun'da enflasyonla mücadele indirimden çok yeni zamlar yapmamak ön plana çıktı.

ULUSOY UN 5 MİLYON ÇUVALI HEDEFLİYOR

Bakanlığın kurduğu www.enflasyonlamucadele.org.tr sitesinde kamuoyuna duyurulan kampanyayı destekleyen firmaların sayısı gün içinde sürekli arttı. Kampanyaya Samsun'dan en anlamlı destek Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı da olan Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy'dan geldi. Ulusoy, "Bu kampanya kapsamında bizler de şu anda ekmeklik buğday ununda (çuval) fiyatı 85 TL olan bir kampanyayı bu ay içerisinde başlatıyoruz. Bu kampanyada 5 milyon çuvalı hedefliyoruz ve bu rakama ulaşacağımıza eminiz” dedi.

TURİZMCİLER ZAM YAPMIYOR

Karadeniz Turizm İşletmecileri Derneği (KATİD) Başkanı Murat Toktaş da hükümetin açıkladığı programa Karadeniz'deki turizm işletmeleri olarak destek vereceklerini söyledi. Son aylarda dövizdeki dalgalanma sonrasında turizmcilerin maliyetlerinde yüzde 35'e varan bir artış meydana geldiğini söyleyen Toktaş, "Buz bir fiyat ayarlaması yapacaktık. Ancak enflasyonla mücadele programı kapsamında maliyetlerdeki bu artışı fiyatlarımıza yansıtmama kararı aldık" dedi.

BÜYÜK ANADOLU FARK ÜCRETİNİ KALDIRDI

Samsun'da Enflasyonla Mücadele Programı'na özel hastaneler de destek vermeye başladı. Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri, kampanya kapsamında polikliniklerde fark ücretlerini kaldırdı. Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Müdürü Güner Armutlu, polikliniklerde fark ücretlerini kaldırarak, yüzde 25'e varan bir indirim yaptıklarını belirterek, enflasyonla mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

EKMEĞE ZAM RAFA KALKTI

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı 'Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’ kapsamında yılbaşına kadar market, mağaza ve dükkanlarda en az yüzde 10 indirim yapılması beklenirken, Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit ise girdilerdeki yüzde 50 artışa rağmen ekmeğe zam yapmamak için direndiklerini söyledi. Yiğit, "Bütün girdilerimize yüzde 50 zam geldi. Ama biz de elimizi taşın altına koyup, ekmeğe zam yapmayacağız" dedi.

BÜYÜK FİRMALAR BAĞLIYIZ

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Eyüb Güler ise, "Küçük esnaf zaten işletmesini zor idare eden insanlar. Samsun esnafı da mal aldığı yerlerde indirim olursa elbette fiyatlarını indireceklerdir. Esnaf olarak her zaman hükümetimizin yanındayız" dedi.

LOKANTALAR DA ZAM YAPMIYOR

Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı da tüm gıda ürünlerine gelen zamlardan en fazla lokantacı esnafının etkilendiğini belirterek, "Şu anda piyasa durgun durumda. Bu durum lokantacıların işlerini de azaltıyor. Biz de kampanyaya fiyatlarda artış yapmayarak destek veriyoruz" dedi.

SAMSUN’DA ENFLASYON ÇOK YÜKSEK

Öte yandan Samsun'da enflasyon uzun zamandır Türkiye ortalamasının da üzerinde gerçekleşiyor. TÜİK'in açıkladığı eylül ayı TÜFE Türkiye genelinde bir önceki aya göre yüzde 6,30, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 19,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,52 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13,75 artış gerçekleşmişti. Samsun'daki hayat pahalılığı ise Türkiye ortalamasının da üzerinde. Buna göre Samsun'da enflasyon eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 7,85, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 21,69, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,20, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 14,39 artış gösterdi.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tüketici güven endeksi arttı
Tüketici güven endeksi arttı
Küresel servet 206 trilyon dolara ulaştı
Küresel servet 206 trilyon dolara ulaştı