• Reklam
FETÖ’CÜ KOMUTANIN KIZINA YAPILAN KIYAK, OMÜ ESKİ REKTÖRÜ...

FETÖ'CÜ KOMUTANIN KIZINA YAPILAN KIYAK, OMÜ ESKİ REKTÖRÜ HÜSEYİN AKAN'IN BAŞINI YAKTI

Danıştay 1. Dairesi, FETÖ'cü komutanın kızını usulsüz belgelerle OMÜ'ye öğretim elemanı olarak atamak suçlamasıyla, eski OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ile birlikte 5 akademisyenin yargılanmasına hükmetti

22 Kasım 2017 - 09:08 - Güncelleme: 22 Kasım 2017 - 09:37

Danıştay 1. Dairesi, FETÖ'cü komutanın kızını usulsüz belgelerle OMÜ'ye öğretim elemanı olarak atamak suçlamasıyla, eski OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ile birlikte 5 akademisyenin yargılanmasına hükmetti

FETÖ'den tutuklanan ve halen cezaevinde bulunan Giresun Eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru'nun kızı Şükran Ç.'nin, 2011 yılında OMÜ'de usulsüz belgelerle öğretim elemanı yapılmasıyla ilgili davada, Danıştay 1. İdare Mahkemesi, OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan'ın 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişilere haksız menfaat' sağlamak suçundan yargılanmasına hükmetti. Danıştay, Akan ile birlikte söz konusu atamada imzası bulunan dönemin OMÜ Genel Sekreteri Mustafa Özyurt ile Samsun Meslek Yüksekokulu Müdürü Kamil Işık'ın da bulunduğu 5 akademisyenin daha yargılanmasına karar verdi.

İŞ TECRÜBESİ VARMIŞ GİBİ GÖSTERİLDİ

FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmasından tutuklanan ve halen cezaevinde bulunan Giresun Eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru'nun kızı Şükran Ç.'nin, Prof. Dr. Hüseyin Akan'ın rektörlüğü döneminde OMÜ'ye öğretim elemanı olarak alınmasıyla ilgili, Danıştay 1. İdare Mahkemesi'nden karar çıktı. Danıştay 1. Dairesi, Mustafa Doğru'nun kızı Şükran Ç.'nin, atama şartnamesinde belirtilen 2 yıllık tecrübe şartına rağmen, daha mezun olmadan öğrenciyken yaptığı stajları iş tecrübesi gibi gösteren belgelere göre rağmen, OMÜ Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü'ne öğretim elemanı yapılmasında OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, OMÜ Samsun Meslek Yüksekokulu Müdürü Kamil Işık, OMÜ Meslek Yüksekokulu Müdürü Sevilhan Mennan, dönemin OMÜ Genel Sekreteri Selahattin Özyurt, Öğretim Üyesi Yaşar Barut ile Personel Daire Başkanı Şerife Yılmaz'ın yargılanmalarına hükmetti.

YÖK’ÜN KARARI BOZULDU

Danıştay 1. Dairesi'nin gerekçeli kararında; daha önce YÖK tarafından yargılanmasına gerek olmadığı yönünde rapor hazırlanan OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan'ın, Şükran Ç.'nin atamasının usulsüz olduğu ve atama işleminin suç oluşturmasına rağmen, atama dosyasının incelenerek, gereğinin yapılması yönündeki Öğretim Üyesi Mehmet Baykara'nın dilekçesindeki söz konusu iddialarla ilgili incelemeyi yaptırmamak suretiyle görevi kötüye kullandığının belirlendiği belirtildi. Bu kapsamda ilgili müdürler hakkında soruşturma yaptırmayan eski Rektör Akan'ın da yargılanması gerektiği vurgulandı. Danıştay, Sevilhan Mennan'ın da bu gerekçelerle yargılanması gerektiğine karar verdi. 

GENEL SEKREKTERİ DE YARGILANACAK

Kararda Akan ile birlikte ayrıca; Kamil Işık, Selahattin Özyurt, Yaşar Barut ve Şerife Yılmaz'ın Samsun Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi bölümüne öğretim görevlisi alımına ilişkin kadro ilanında, iki yıl mesleki tecrübe şartı arandığı halde usulsüz belgelerle, söz konusu kadroya atanmasını sağlamak suretiyle görevini kötüye kullanmak suçunu işledikleri gerekçesiyle yargılanmalarına hükmetti.

O KOMUTAN CEZAEVİNDE

Giresun'da 5 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan helikopter kazasında eşi ve kızını kaybeden, kendisi de yaralanan Giresun eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru'nun 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, FETÖ PDY terör örgütü ile bağlantılı olduğu tespit edilmiş, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. OMÜ'de usulsüz belgelerle öğretim görevlisi yapıldığı YÖK raporuyla belirlenen kızı Şükran Ç.'nin ise sözleşmesi feshedilmişti. FETÖ’cü komutanın OMÜ’deki atamalarda etkili olduğu iddia ediliyordu. 

TCK’NIN 257. MADDESİNE GÖRE YARGILANACAKLAR

Danıştay 1. Dairesi'nin bu kararının ardından OMÜ eski Rektörü Hüseyin Akan, OMÜ eski Genel Sekreteri Selahattin Özyurt ve diğer adı geçen akademisyenler, Türk Ceza Kanunu'nun 257'nci maddesine göre; kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlamak suçlamasıyla, Samsun Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacaklar.
Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
PİAZZA AVM’DE DEHŞETİ YAŞADILAR
PİAZZA AVM’DE DEHŞETİ YAŞADILAR
TAŞKIN TARİH YAZIYOR
TAŞKIN TARİH YAZIYOR