FIRSATÇILAR HER YERDE!
Reklam
  • Reklam

FIRSATÇILAR HER YERDE!

Samsun’da meyve ve sebze halinde 1,3 lira olan karpuz kentte 5 liradan satışa sunuluyor. Hal Başkanı Burhan Ekiz, fırsatçılık yapanlara ateş püskürdü, yetkililere görev çağrısı yaptı

04 Haziran 2020 - 10:42

Hasat sonrası Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali’ne gelen ve kilo fiyatı 1,3 lira ila 1 buçuk lira arasında çıkışı yapılan karpuz, İlkadım ilçesinde farklı Atakum ilçesinde farklı fiyattan satılıyor. Atakum’da 5 liradan satışa sunulduğunu öğrendiğimiz karpuz fiyatlarına gerek vatandaşlardan gerekse sektörden tepki geldi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Ekiz ve Samsun Sabit Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Muhammet Yazıcı, fiyatlarda oynanmasının adaletsizlik olduğunu belirterek, yetkililere görev çağrısı yaptı. Vatandaşlara uyarılarda bulundu.

HAL BAŞKANI FIRSATÇILIĞA ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Ekiz, “Sebze ve meyve halimizden karpuzun çıkış fiyatı şu anda 1,3 kuruş lira ile 1 buçuk lira arasında seyretmektedir. Karpuz fiyatı hiç değişiklik göstermemiştir. Fiyatlar hiçbir zaman da yüksel olmadı. Konuyu açmak gerekirse, İlkadım’da arka mahallelerdeki bir manavın kirası ile Atakum’un ilçe merkezindeki bir manavın kirası aynı değil ve bundan dolayı fiyatlar artmaktadır. Kısacası satıcı giderine göre kar marjı koymaktadır. Ancak ne kadar koyarsa koysun bu rakam 3 lirayı geçemez. Böyle bir şey olamaz. 5 liraya veya 7 liraya satılan karpuz kesinlikle haksızlıktır. Bunu yapan kişi art niyetlidir. Ben kendi işyerinde bile karpuzu 1,3 liraya alıyorum, bu kabul edilemez. Bunu fırsatçılığı yapanlara müdahale edilmelidir, gerekli mercilerimiz gereken cezaları kesmelidir” diye konuştu.

VATANDAŞLARA ‘ŞİKAYETÇİ OLUN’ ÇAĞRISI

Tüketicilere seslenen Burhan Ekiz, şöyle devam etti: “Vatandaşlarımız da bu konuda dikkatli olmalıdır. Fahiş fiyat farkının farkında olmalı, bu fırsatçılara göz açtırmamalıdır. Gerekli yerlere bu fırsatçıları şikayet etmelidir.”

PAZARCILAR ODASI: HER ŞEYİN FİYATI BELLİDİR

Samsun Sabit Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Muhammet Yazıcı ise pazarlarda karpuzun fiyatlarının geçen seneye göre aynı oranda satışa sunulduğuna dikkati çekerek, “Şöyle bir durum var; İlkadım’da 2 liraya satılan bir karpuzu, Atakum’da aynı fiyata satmak mümkün değil. İlçe farkı var ve insanlar orada daha kaliteli mal seçmektedir. Yani kaliteli mal alındığında fiyatı da farklı oluyor. Pazarda 4 liraya da kiraz var 10 liraya da kiraz var. Yalnız bu noktada yapılan fırsatçılık kesinlikle yanlıştır. Her şeyin bedeli aşağı yukarı ortadadır” şeklinde konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’