Fiyatlar iyi maliyet yüksek
Reklam
Reklam
  • Reklam

Fiyatlar iyi maliyet yüksek

Bafra Ovası’nda yaklaşık 50 mahallede 90 bin dekar alan üzerinde üreticiler tarafından yapılan yaş kışlık sebze hasadı sürüyor. Üretici fiyatların iyi ama maliyetin yüksek olduğunu söylüyor

28 Ocak 2021 - 13:50

Bafra'ya yaklaşık 7 kilometre mesafede olan Harız Mahallesi’nde üreticilik yapan Fatih Demet, üretimini yaptıkları yaş kışlık sebze fiyatlarının sezonun açılışında iyi başladığını, daha sonra ilerleyen haftalarda düşüş gösterdiğini, son günlerde ise tekrar sezon öncesi fiyatlar olmasa da yükseldiğini söyledi. Demet, son iki yılı baz aldıklarında üreticilerin fiyat olarak az da olsa memnun olduğunu ama yine de emeklerinin karşılığını bir türlü alamadıklarından dert yanıyor.

 

MORAL KALMIYOR

Demet, “Ülkemizde üreticilerimiz başta mazot, gübre, ilaç, tohum ve fide maliyetleri konusunda sıkıntı çekiyor. Buna üstelik işçilik masrafı da eklenince maliyetler fazlasıyla artmış oluyor. Üretici olarak emeğimizin karşılığını almadığımız zaman ister istemez insanda moral kalmıyor. Üretici ayakta duracak ki üretim olacak. Bu maliyetlerle üreticinin ayakta durması gittikçe zorlaşırken, kara kara düşünüyoruz” dedi.

 

ŞEHİR DIŞINA SEVKİYATLAR SÜRÜYOR

Ovada yaş kışlık sebze hasadının üreticiler tarafından devam ettiğini söyleyen Demet, “Halde yaklaşık 50 ile 60 arası tır yaş kışlık sebzelerin şehir dışı sevkiyatlarını yapıyor. Beyaz kelem hasadı olmak üzere diğer yaş kışlık sebzede hasadın sonuna yaklaşıyoruz. Mart ayı itibarıyla ovamızda az da olsa yaş kışlık sebze ürünlerinin hasadı bitmiş olacak. Üreticilerimiz yazlık ürün telaşına başlayacak” dedi.

 

HALDE FİYATLAR NASIL?

Demet, “Samsun Büyükşehir Bafra Hali’nde üreticilerimizin zor şartlar altında ne emeklerle ekimini yaptığı yaş kışlık sebze güncel fiyatları ise; beyaz kelem 1.20 kuruş, hirmit kelem 80 kuruş, kırmızı kelem 1.80 kuruş, pırasa 2 lira, ıspanak 3 lira, brokoli 2 lira, kanlı bahar 1.30 kuruş, bürüksel lahana 4 ile 5 lira, kereviz 3.50 lira, marul 3 lira, kırmızı çuval turp 20 lira, beyaz turp çuvalı 15 lira, yeşil soğan bağı 75 kuruş, lahana yaprak bağı 75 kuruş,  maydanoz ile roka bağı 75 kuruş, tere otu bağı 1.50 kuruştan alıcı buluyor” dedi.

 

 

Ebubekir YILMAZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Program değişti
Program değişti
Satar'dan bayram mesajı
Satar'dan bayram mesajı