’Fiyatlarla market zincirleri oynuyor’

'Fiyatlarla market zincirleri oynuyor'

5 kentin meyve ve sebze haline yapılan operasyonun ardından yüzde 800’lere çıkan fahiş fiyat artışı tespit edilirken, Samsun’da fiyatların normal olduğu kaydedildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Ekiz, fiyatlarla market zincirlerinin oynadığını ifade ederek, “Yaşanan bu fırsatçılık, pazarcıyı vatandaşla yüz yüze getirdiği gibi biz halcileri de devletle yüz yüze getiriyor” dedi.

11 Şubat 2019 - 09:12 - Güncelleme: 12 Şubat 2019 - 12:22

Ticaret Bakanlığı, sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarındaki fahiş fiyat artışları için İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana’ndaki sebze ve meyve hallerinde operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlar hakkında bilgi veren Bakan Ruhsar Pekcan, sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan fahiş fiyat artışları tespit ettiklerini belirterek, "İlk verilere göre, fahiş fiyat uygulayan 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlığımızca idari işlem başlattık” bilgisini verdi. Bakan Pekcan, ürün künyelerinde yer alan bilgilerin eksik ya da yanıltıcı olduğu yönünde bulguların da tespit edildiği bilgisini paylaştı. Operasyonlar üzerine konuşan Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Ekiz ise kentteki sebze ve meyve halinde fiyatların normal olduğunu söyledi.

‘SAMSUN’DA OLUMSUZLUĞA RASTLANILMADI’

Burhan Ekiz, “Geçtiğimiz hafta yaşanan sert hava koşullarından dolayı fiyatlar yüksekti ancak son günlerde o yükselme normale döndü, fiyatlar da artık normal. Samsun Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerimiz, düzenli olarak bizim sebze ve meyve halimize gelerek fiyat tespitinde bulunuyor. Şimdiye kadar meyve ve sebze halimizde hiç bir olumsuzluğa rastlanılmadı” diye konuştu.

‘YOK’ DENECEK KADAR AZ FARKI VAR

Halde satılan meyve ve sebze fiyatlarının, ürünler pazara indiğinde en fazla 1 lira oynadığını söyleyen Burhan Ekiz, “Hal ile pazarda satılan meyve ve sebze fiyatları arasında fark ‘yok’ denilecek kadar azdır.

Örnek vermek gerekirse bugün 3,2 lira olan soğan, pazarda 4 lira veya 4-2 liradır. Patates de bugün aynı fiyattadır. Domates ise 4 liradır. Kış şartlarına göre bu fiyatlar normaldir. Bu fiyatlar ayrıca günlük olarak değişmektedir, güncellenmektedir. Hava koşulları fiyat değişkenliklerinde büyük etkendir” şeklinde konuştu.

‘3 LİRALIK PATATESİ 6-7 LİRADAN SATIYORLAR’

Fahiş fiyatlarla ilgili konuşan Burhan Ekiz, “Tüm sorun büyük market zincirlerindedir. Bugün bizim 3,2 liraya sattığımız patates, sözüm ona marketlerde 6-7 liradan tüketiciye sunuluyor. Hal fiyatlarının üzerine ciddi rakamlar ekleniyor. Pazarda bu durum böyle değil. Ayrıca, pazarda satılan ürün hem haldeki gibi taze ve ucuz oluyor. Ancak tüketicinin büyük marketlerde bunu bulma şansı yok. Bu marketlerdeki sebze ve meyveler hem tazelik anlamında sorunlu hem de fiyat açısından yüksek” ifadelerini kullandı.

‘DEVLETLE BİZİ YÜZYÜZE GETİRİYORLAR’

Burhan Ekiz, şöyle devam etti: “Son dönemde yaşanan fiyat artışları bizleri de etkilemektedir. Hal olarak çok eleştiri almasak bile pazardaki arkadaşlarımız vatandaşla yüz yüze gelebiliyor. Büyük marketlerde yaşanan bu fırsatçılık, pazarcıyı vatandaşla yüz yüze getirdiği gibi biz halcileri de devletle yüz yüze getiriyor. Devletimizin bu konuda ciddi adımlar attığını görüyoruz ve bu usulsüz gidişata ‘dur’ diyeceğine inanıyoruz.”

Kaynak: Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Metehan Zor
    9 ay önce
    Sen hangi pazardan bahsediyorsun. Pazarda patlıcan 10 tl domates 6 patates 4 biber 12 soğan 6
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SANTRALE İKİNCİ RET
SANTRALE İKİNCİ RET
Başkan Kılıç'ın 'Yalın' konuğu

Başkan Kılıç'ın 'Yalın' konuğu