Gülsan esnafı müjde beklesin
Reklam
  • Reklam

Gülsan esnafı müjde beklesin

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler’den, Toybelen’e kurulan yeni Gülsan Sanayi Sitesi’nde süren eski istimlak problemi ve fiyat tartışmalarına açıklık getirdi. Bakanlık seviyesinde görüşmeleri olduğunu kaydeden Başkan Güler, Çevre ve Şehircilikten Sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’dan müjde beklediklerini söyledi.

13 Ocak 2021 - 10:45

 

Samsun’un Canik ilçesinde bulunan Gülsan Sanayi Sitesi'nin şehir merkezi dışına taşınması amacıyla Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Samsun Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan ‘Samsun ili, İlkadım İlçesi, Toybelen Küçük Sanayi Sitesi Yapılmasına Yönelik Protokol’ kapsamında Samsun İlkadım Toybelen Küçük Sanayi Sitesi bin 526 dükkan ile 82 adet ticari birim olmak üzere toplam bin 608 adet iş yeri inşaatları ile alt yapı ve çevre düzenlemesi projesi talep toplama çalışması başladı. 15 Şubat’ta sona erecek esnaf başvuruları devam ederken, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler’den esnafa çağrı geldi. Başkan Güler, eski dönemde yaşanan esnafın istimlak problemi ve fiyat tartışmaları süren Toybelen’e yapılan Gülsan Sanayi Sitesi’yle ilgili müjdeli haber geleceğini söyledi. Güler, bakanlık seviyesinde görüşmelerinin olduğunu ifade ederek, esnafa çağrı yaptı.

‘YAŞANANLARDAN HABERİM YOK’

Başkan Güler, “Yeni sitenin esnaf için bir fırsat olduğu yönündeki açıklamam bazı Gülsan Sanayi Sitesi esnafımızca yanlış anlaşılmış. Ben iki senedir bu işin içerisinde yoktum ve bu ilk verdiğim beyanattır. Bu işin içerisinde olmamam benden kaynaklanan bir problem değildir. Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası da bana bağlıdır. Ortada bir problem varsa, altından kalkınmıyorsa, bazı yerlere gidilip görüşülüp halledilecekse bu odanın bana gelmemesinden kaynaklanmıştır. Bu yüzden benim olaylardan hiç haberim yoktur. ‘Fiyatlar yüksektir’ ve ‘bazı problemler vardır’ gibi gündeme gelen sıkıntılardan benim hiç haberim yoktur. Sanayi sitesinde mağdur olan esnafımızdan bir grup bana gelip, yaşanılan olaylarla ilgili bir anlatımda bulunsaydı, tavrımız daha farklı olurdu. Bana gelinseydi, gece gündüz koşardım. Herkes biliyor beni, ben esnafımı ayırt etmeden her türlü her sorununa koşmaya hazırım. Sadece projenin başladığı yönünde beyanatım oldu. Ben kesinlikle bir belediyenin ve ya bir şahsın yanında değilim” diye konuştu.

‘BEN KİMSENİN YANINDA DEĞİLİM’

Başkan Güler, “Belediye ile bir kopukluk olduğu yönünde bana gelen bazı şikayetler üzerine bu işe mecbur girmek zorunda kaldım. Çünkü yarın geç olmadan bu işleri düzeltip yoluna koymamız lazım. Çünkü Samsun’da yaşıyoruz, bizi bu esnaf seçmiş ve buraya getirmiştir. Esnaf için haberi de olmasa bir şeyler yapmak mecburiyetindeyiz. Ben kesinlikle bir belediyenin yanında, şunun veya bunun yanında değilim. Problem varsa, onun çözümü için uğraşırım. Fiyatlar yüksekmiş veya başka sorunlar varmış inanın ben bunu sonradan öğrendim. Bunun için de hiç bana kimse gelmemesine rağmen Samsun Milletvekilimiz Çiğdem Karaaslan hanımefendiyi aradım. Kendisi bu işle ilgileneceğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’i aradı, TOKİ’yi aradı. Bu iş TOKİ’ye devrolmuştur, bu zamana kadar TOKİ’ye hiç bir heyet gitti mi? Gülsan Sanayi Sitesi’nden bir grup kurulup sorunlar anlatıldı mı? Yok. Gitmeden, görüşmeden oturduğunuz yerden hiçbir şeyi halledemezsiniz” şeklinde konuştu.

‘BEN DE MÜDAHİL OLACAĞIM’

“Gülsan Sanayi Sitesi esnafı zamanında bir sıkıntı çekmiş, mağduriyeti var. Bunu bütün Türkiye biliyor, bir zamanlar Gülsan Sanayi Sitesi Samsun’un gündemindeydi” diyen Başkan Güler, “Biz de bir şeyler yapmak istiyorsak, bunu gündeme taşımamız lazım. Burada sadece Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası üyeleriyle bir yere varılmadıysa, birlik başkanı olarak ben de müdahil olacağım ve ben de yapamazsam memleketin sahipleri esnafımıza sahip çıkacak. Gülsan Sanayi Sitesi esnafı istimlaktan dolayı bir sıkıntı çekmiştir. Bu kabul edilemez bir sıkıntı değildir, bunu herkes biliyor. Burada da yeni bir site yapılıyorsa öncelikle Gülsan Sanayi Sitesi esnafımızın sıkıntısı varsa onlar giderilmelidir. Bu mağdur olan esnafımızın gönlü alınarak bu siteye alındıktan sonra kalanlara TOKİ istediği fiyattan satabilir. Önemli olan Gülsan Sanayi Sitesi esnafının mağduriyetidir ve giderilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

‘BENİMLE KONUŞMUYORLARMIŞ ÖNEMLİ DEĞİL’

Pandemi sürecine dikkati çeken Başkan Güler, “Bu şartlarda yetkililer esnafa kolaylık sağlamalıdır. Esnafın üç senelik ödemesinin bunu 6-7 senelere çıkartması lazım. Burada KDV sıkıntısı var, KDV’nin kalkması lazım. Fiyatlarla ilgili konuşulması lazım. Benim problemim, ortada olan problem ve belirsizliktir. Bu belirsizliğin oradan kalkması lazımdır. Bu proje başlamıştır ve geri dönüşü yoktur. Ben açıklıkla söylüyorum, hiçbir en ufak tereddüt olmadan esnafımızın yanındayım. Gece saat 02:00’de ‘kalk Ankara’ya gidiyoruz’ deyin gidelim. Ben bir şey yapmadım ve kimsenin yanında değildim. Esnafımızın yanındayım. Madeni Sanatkarlar Odası benime konuşmuyormuş, önemli değil. Ben sanayi sitemizin esnafına ve sıkıntısına bakarım. Ne yapmam gerekiyorsa, onlar için de yaparım. Esnafımız gelebilir, kapım açık” dedi.

‘KOOPERATİF KURULMASINA GEREK YOKTU’

Başkan Güler, şöyle devam etti: “Ben sayın milletvekilimiz Çiğdem Karaaslan hanımefendi ile görüşmeye başladım. İşi hızlandırdık ve sayın bakanımızla görüşülecek. Burada bir heyet kurarak Ankara’ya gidebiliriz. Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası başkanı da gelebilir tabii ki benimle ve gider anlatırız derdimizi. ‘Bizim asıl derdimiz eski mağduriyet’ deriz. Bu mağduriyetimizi bir nebze buraya geçerken kaldırılmasını isteriz. Burada ayrı bir kooperatif kurulmuş ki bu kooperatife gerek yoktu. Çünkü Gülsan Sanayi Sitesi esnafı Madeni Sanatkarlar ve Esnaf Odası başkanını seçerken ‘sen bizim dertlerimizle uğraşacaksın’ diye seçiyor. Burada TOKİ bir yer satıyor ve burada kooperatifin olmasının amacı odur. Belediye ile asıl sıkıntıyı yaratan kooperatiftir. Oturmayla bir şey olmaz. Her şeyi bir kenara bırakmalı, Gülsan Sanayi Sitesi esnafı için bu saatten sonra ne yapabiliriz ona bakmalıyız. Kendi isteğim, makamım, çıkarlarım doğrultusunda böyle işler olmaz. Gerekirse makamları da bırakırız, yeter ki esnafın problemleri halledilsin.”

‘ESNAFIMIZ İÇİN MÜJDELİ HABER BEKLİYORUM’

Esnafa çağrı yapan Başkan Güler, şöyle devam etti: “Benim esnafıma kapım açık. Çıkın gelin. Ne derdiniz varsa konuşalım. Gündeme getirelim. Ben her zaman esnafın yanındayım, kapım açıktır. Hiç kimsenin adamı değilim, bu zamana kadar olmadım ve bundan sonra da olmam. ‘Bu fiyatlar yüksek’ demeyle ve oturmayla da olmaz. Bunlar tartışmadan ve yukarıya iletmeden çözülmez. Şu an itibariyle Çiğdem Karaaslan hanımefendi bakanımızla bu işi görüşecek. Çiğdem Karaaslan’dan Gülsan Sanayi Sitesi için müjdeli haber bekliyorum. Esnafımız da müjdeli haberi beklesin.”

GÜLER’E ‘FIRSAT DEĞİL, TALİHSİZLİK’ ELEŞTİRİSİ

Diğer yandan Samsun Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın, Toybelen için istenilen fiyatların çok yüksek olduğunu belirtmiş ve ‘fırsat' açıklaması yapan SESOB Başkanı Güler'i, "Bu fırsat değil, talihsizlik" diyerek eleştirmişti. Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Caner şoku!
Caner şoku!
Duygulandıran tribün
Duygulandıran tribün